bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Ubezpieczyciel ma prawo odmówić odszkodowania za czas naprawy wynajętego samochodu

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić odszkodowania za czas naprawy wynajętego samochodu

Dodano: 2016-08-10
Publikator: Sąd Okręgowy w Sieradzu

Sąd Okręgowy w Sieradzu w wyroku z dnia 18 maja 2016 r. (sygn. akt I Ca 120/16) orzekł, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić odszkodowania z tytułu dodatkowych kosztów najmu pojazdu spowodowanych okresem naprawy.

W rozpoznawanej sprawie powódka w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zawarła umowę najmu samochodu. Zgodnie z umową czynsz najmu pojazdu za każdy dzień wynosił 250 zł. Następnego dnia mąż powódki pojechał wynajętym samochodem do Niemiec w celu zakupu samochodów, którymi miała handlować powódka. Podczas drogi powrotnej do Polski na terenie Niemiec doszło do kolizji. Sprawcą zdarzenia był kierowca samochodu ciężarowego, który posiadał ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych w pozwanym zakładzie ubezpieczeń.

Po zdarzeniu uszkodzony samochód pozostawiony został na parkingu w Niemczech. Mąż powódki powrócił po auto po kilku dniach z kompletem nowych świateł, które sam wymienił i sprowadził pojazd do Polski. Po powrocie mąż powódki dokonał zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi, który po dwukrotnych oględzinach wypłacił odszkodowanie za uszkodzony pojazd w kwocie 9.086,28 zł.

Pliki do pobrania

orzeczenie_1.pdf

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...