bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Klauzule abuzywne
Stosowanie postanowień wpisanych do rejestru klauzul abuzywnych przez innego przedsiębiorcę może stanowić działanie bezprawne

Stosowanie postanowień wpisanych do rejestru klauzul abuzywnych przez innego przedsiębiorcę może stanowić działanie bezprawne

Dodano: 2017-02-20
Publikator: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 21 grudnia 2016 r. (w sprawie C-119/15) orzekł, że nie ma przeszkód, by stosowanie postanowień wzorców umownych o treści tożsamej z treścią postanowień uznanych za niedozwolone i wpisanych do rejestru klauzul abuzywnych mogło być uznane w stosunku do innego przedsiębiorcy, który nie brał udziału w postępowaniu zakończonym wpisem spornych klauzul do rejestru, za działanie bezprawne, stanowiące podstawę nałożenia kary pieniężnej.

Wyrok Trybunału jest odpowiedzią na pytanie prejudycjalne zadane przez Sąd Apelacyjny w Warszawie w postępowaniu biura podróży przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spór dotyczył stosowania przez biuro wzorców umownych wpisanych do krajowego rejestru postanowień wzorców umów uznanych za niedozwolone.

Pliki do pobrania

orzeczenie_c-119_15.pdf

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...