bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
ZUS może weryfikować aktywność przedsiębiorstw

ZUS może weryfikować aktywność przedsiębiorstw

Dodano: 2016-04-06
Publikator: Sąd Najwyższy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi uznał, że przedsiębiorca – płatnik składek, prowadzący działalność gospodarczą od 20 lat, nie podlega ubezpieczeniu społecznemu z tego tytułu. Podstawą do powyższej decyzji były częste urlopy zdrowotne, na jakich przebywał płatnik. Według ZUS, przedsiębiorstwo zakończyło działalność w październiku 2009 r., gdy zatrudniono w spółce córkę biznesmena, która wkrótce zaszła w ciążę i z tego tytułu przebywała na urlopie zdrowotnym.

W toku postępowania, Sąd Okręgowy w Łodzi ustalił, że biznesmen cierpi na chorobę psychiczną i jego leczenie farmakologiczne wymaga dawkowania silnych leków psychotropowych, które ograniczają percepcję. Ponadto, ubezpieczony nadużywa alkoholu. W okresach leczenia, sprawami spółki zajmowała się żona powoda. Sąd zajął stanowisko organu ubezpieczeń, uznając spółkę za nieaktywną.

Innego zdania był Sąd Apelacyjny w Łodzi, który podniósł, że w okresach pomiędzy nawrotem choroby przedsiębiorca podejmował się zarobkowania. ZUS wniósł kasację do Sądu Najwyższego. W toku postępowania prawnik organu podejmował, że w praktyce Zakład coraz częściej spotyka przedsiębiorstwa, które nie odnotowują zysków, nie prowadzą bieżącej aktywności gospodarczej, natomiast służą ich właścicielom do pozyskiwania świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 2016 r. (sygn. akt I UZ 30/15) stanął po stronie ZUS, twierdząc, że organ ma prawo weryfikować, czy działalność gospodarcza jest w rzeczywiście realizowana.

Pliki do pobrania

i_uz_30-15.pdf

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...