bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Zmowa w przetargach na utrzymanie zieleni

Zmowa w przetargach na utrzymanie zieleni

Dodano: 2022-08-31
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą zmowy przetargowej. W decyzji została nałożona kara w łącznej wysokości ponad 100 tys. zł.

Uczestnicy zmowy przetargowej – firmy Zwyż-Dźwig i FHU Berger – uzgadniały warunki ofert i podejmowały działania prowadzące do wyboru oferty z wyższą ceną. Wpływało to na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim i dolnośląskim.

Przedsiębiorstwa brały udział w trzech przetargach (lata 2016-2019) związanych z wycinką, frezowaniem, karczowaniem i pielęgnacją drzew. Postępowanie antymonopolowe wykazało powtarzalny schemat działań Firmy Usługowo–Transportowo-Sprzętowej „Zwyż-Dźwig” z Żagania (woj. lubuskie) oraz Firmy Handlowo Usługowej Maciej Berger z Iłowej (woj. lubuskie) w pozyskiwaniu zamówień publicznych.

Przedsiębiorcy składali w przetargach niekompletne oferty, po czym w zależności od układu ofert w rankingu decydowali o ich uzupełnieniu.

Zgodnie z wypowiedzią Prezesa UOKiK – „Działania spółek miały charakter zamierzony, powtarzalny i stanowiły manipulację wynikami przetargu. Prawo antymonopolowe zakazuje uzgadniania przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu warunków składanych ofert. Negatywnym skutkiem tego typu porozumień są wyższe koszty realizacji zadań publicznych, a tym samym straty dla polskiej gospodarki”.

W celu skuteczniejszego wykrywania zmów przetargowych UOKiK współpracuje z UZP.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie za skażenie plonów przez sąsiada

Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 15 maja 2023 r. (sygn. akt XXV C 384/22) orzekł, że nawet jeśli nie całe plony, a t...

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...