bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Zamiast prawdziwych banknotów były atrapy

Zamiast prawdziwych banknotów były atrapy

Dodano: 2022-10-26

Moskiewscy policjanci wszczęli śledztwo w sprawie kradzieży ponad 60 mln rubli (ok. 4,6 mln PLN) z Alfa-Banku i kilku mniejszych banków. Sposób dokonania przestępstwa? Bardzo prymitywny i bardzo skuteczny!

Przestępcy deponowali w przestarzałych bankomatach atrapy rubli zakupione w sklepach z zabawkami i poddane retuszowi. Gdyby tego było mało, przestępcy działali także wówczas, gdy było prowadzone już dochodzenie. Ofiarami oszustów mogły być nie tylko instytucje bankowe, ale również obywatele. Ci ostatni mogli z bankomatów wypłacać fałszywe banknoty.

Przestępcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że proceder zostanie wykryty niemal natychmiast – fałszywe banknoty oraz konta zostaną zablokowane. Oszustom udało się jednak wypłacić ogromną większość pieniędzy.

Konta należały do „słupów”, którymi zazwyczaj są bezdomni alkoholicy. Wpłacali oni atrapy i podejmowali prawdziwe pieniądze, a następnie przekazywali je organizatorom przestępstwa. Oczywiście za swoje zaangażowanie otrzymywali wynagrodzenie.

 

Artykuły powiązane

KNF zaktualizował i uzupełnił pytania dotyczące SFDR

W dniu 23 listopada 2023 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że w zakładce „Pytania i odpowiedzi (Q&am...

Problemy z odbiorem poczty nie uzasadniają braku odpowiedzi na wezwania UOKiK

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z dnia 8 maja 2023 r. (sygn. akt XVII AmA 31/21) orzekł, że reo...

Dodatkowe świadczenia ubezpieczyciela to koszty uzyskania przychodu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 września 2023 r. (sygn. akt III SA/Wa 1248/23) orzekł, że...