bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Zamiast prawdziwych banknotów były atrapy

Zamiast prawdziwych banknotów były atrapy

Dodano: 2022-10-26

Moskiewscy policjanci wszczęli śledztwo w sprawie kradzieży ponad 60 mln rubli (ok. 4,6 mln PLN) z Alfa-Banku i kilku mniejszych banków. Sposób dokonania przestępstwa? Bardzo prymitywny i bardzo skuteczny!

Przestępcy deponowali w przestarzałych bankomatach atrapy rubli zakupione w sklepach z zabawkami i poddane retuszowi. Gdyby tego było mało, przestępcy działali także wówczas, gdy było prowadzone już dochodzenie. Ofiarami oszustów mogły być nie tylko instytucje bankowe, ale również obywatele. Ci ostatni mogli z bankomatów wypłacać fałszywe banknoty.

Przestępcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że proceder zostanie wykryty niemal natychmiast – fałszywe banknoty oraz konta zostaną zablokowane. Oszustom udało się jednak wypłacić ogromną większość pieniędzy.

Konta należały do „słupów”, którymi zazwyczaj są bezdomni alkoholicy. Wpłacali oni atrapy i podejmowali prawdziwe pieniądze, a następnie przekazywali je organizatorom przestępstwa. Oczywiście za swoje zaangażowanie otrzymywali wynagrodzenie.

 

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...