bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Zamiast prawdziwych banknotów były atrapy

Zamiast prawdziwych banknotów były atrapy

Dodano: 2022-10-26

Moskiewscy policjanci wszczęli śledztwo w sprawie kradzieży ponad 60 mln rubli (ok. 4,6 mln PLN) z Alfa-Banku i kilku mniejszych banków. Sposób dokonania przestępstwa? Bardzo prymitywny i bardzo skuteczny!

Przestępcy deponowali w przestarzałych bankomatach atrapy rubli zakupione w sklepach z zabawkami i poddane retuszowi. Gdyby tego było mało, przestępcy działali także wówczas, gdy było prowadzone już dochodzenie. Ofiarami oszustów mogły być nie tylko instytucje bankowe, ale również obywatele. Ci ostatni mogli z bankomatów wypłacać fałszywe banknoty.

Przestępcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że proceder zostanie wykryty niemal natychmiast – fałszywe banknoty oraz konta zostaną zablokowane. Oszustom udało się jednak wypłacić ogromną większość pieniędzy.

Konta należały do „słupów”, którymi zazwyczaj są bezdomni alkoholicy. Wpłacali oni atrapy i podejmowali prawdziwe pieniądze, a następnie przekazywali je organizatorom przestępstwa. Oczywiście za swoje zaangażowanie otrzymywali wynagrodzenie.

 

Artykuły powiązane

Samo naruszenie RODO nie uprawnia do żądania odszkodowania, musi istnieć nawet nieistotna szkoda

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 4 maja 2023 r. (sygn. akt C 300/21) orzekł, że aby móc doma...

#2 Nastrój się na prawo – QuoVadisBancassurance? Część 1

Dokąd zmierza rynek bancassurance? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej i kolejnych publikacjach oraz w se...

Po kilku miesiącach wracamy z naszym nowym portalem

Po wielu miesiącach prac nad nową odsłoną portalu BeInsured (niestety informatycy nas pokonali i z kilku tygodni zrob...

    Zadaj Pytanie