bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wzrasta liczba inwestorów instytucjonalnych zainteresowanych rynkiem najmu

Wzrasta liczba inwestorów instytucjonalnych zainteresowanych rynkiem najmu

Dodano: 2017-11-28

Większe zainteresowanie mieszkaniami inwestycyjnymi generuje większą liczbę podmiotów inwestujących w rynek mieszkań na wynajem. Przykładem tego typu działań jest umowa między towarzystwem ubezpieczeń Compensa oraz Grupą Mzuri – największą firmą zarządzającą mieszkaniami na wynajem w całej Polsce – na mocy której Mzuri Investments zbuduje Compensie portfel mieszkań na wynajem.

Na polskim rynku inwestycja w lokale na wynajem postrzegana jest jako jedna z najpewniejszych i najbardziej rentownych form inwestowania. Przyjmuje się, że w skali roku może wygenerować zwrot nawet do 7 proc.

A jak to wygląda w liczbach?

Dane Eurostatu wskazują, że w Europie prawie 20 proc. osób mieszka w lokalach wynajmowanych. W Polsce odsetek ten wynosi na razie ok. 5 proc., jednak należy zauważyć, że między 2009 a 2014 rokiem dwukrotnie wzrósł procent Polaków korzystających z tej formy mieszkania. Ponadto szacuje się, że w samym 2017 roku liczba osób wynajmujących mieszkania zwiększy się o kolejne ok. 200 tys. najemców.

W Polsce na atrakcyjność inwestycji na wynajem wpływa również niski poziom pustostanów (średni poziom pustostanów na koniec sierpnia 2017 wyniósł wyłącznie 4,1 proc.) oraz stopniowy wzrost cen najmu (średni koszt wynajmu w drugim kwartale 2016 r. wyniósł 1214 zł a w II kwartale 2017 r. było to 1254 zł).

Zdaniem ekspertów z Grupy Mzuri, szybkie tempo rozwoju rynku najmu w Polsce będzie się utrzymywać, a wynika to czynników społecznych, prawnych oraz makroekonomicznych. – Dostrzegając zmieniające się trendy i potencjał rynku najmu zdecydowaliśmy się na zbudowanie portfela mieszkań na wynajem oraz współpracę z firmą Mzuri w tym zakresie – komentuje Ireneusz Arczewski, zastępca prezesa zarządu Compensy, w rozmowie z CEO Magazyn Polska.

Compensa zdecydowała, że portfel lokali zostanie zbudowany w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łódzi. Eksperci Mzuri na podstawie swoich doświadczeń wskazują, że najlepsze zwroty przynoszą inwestycje w mieszkania na Śląsku i w Łodzi.

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...