bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wzmocnienie pozycji konsumentów w kredycie hipotecznym

Wzmocnienie pozycji konsumentów w kredycie hipotecznym

Dodano: 2016-06-13

Resort finansów skierował projekt ustawy o kredycie hipotecznym do konsultacji. Ustawa ta ma wzmocnić pozycję konsumentów zawierających umowy kredytowe na zakup nieruchomości. Ustawa ma wdrożyć dyrektywę unijną w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi.

„W obszarach uregulowanych dyrektywą zdiagnozowano szereg problemów, które, z uwagi na potrzebę zapewnienia odpowiedniej spójności prawa unijnego, wymagają dostosowania lub wręcz wprowadzenia nowych regulacji przez państwa członkowskie Unii Europejskiej” – podkreślono w uzasadnieniu do regulacji.

Twórcy projektu wskazali na sytuacje „nieodpowiedzialnego udzielania i zaciągania kredytów hipotecznych w UE” oraz „nieodpowiedzialnego zachowania uczestników tego rynku”. Zwrócili również uwagę na „nieporównywalne, niepełne i niejasne materiały reklamowe, brak dokonywania odpowiedniej oceny adekwatności oferowanych produktów do potrzeb klienta oraz niewystarczającą weryfikację zdolności kredytowej klientów”.

Zdaniem autorów projektu, innym problemem jest „brak systemów regulujących działalność pośredników kredytowych i instytucji niekredytowych, oferujących kredyty związane z nieruchomościami mieszkalnymi”.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...