bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wyłudzenia kredytów

Wyłudzenia kredytów

Dodano: 2022-04-26
Publikator: Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

14 kwietnia br. Wydział ds. walki z Cyberprzestępczością małopolskiej policji zatrzymał 55-latkę oraz 30-latka. Kobieta jest podejrzana m.in. o udział w wyprowadzaniu pieniędzy z cudzych rachunków bankowych, a mężczyzna o wyłudzanie pożyczek bankowych.

To kolejni już zatrzymani w śledztwie prowadzonym przez PO w Krakowie. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która zaciągnęła kredyty bankowe na kwotę minimum 2 mln zł. Powyższe przy wykorzystaniu nielegalnie uzyskanej bazy danych osobowych.

Warto przypomnieć, że informacje dotyczące niniejszej sprawy pojawiły się już w 2019 r., kiedy to 116 policjantów zatrzymało 12 osób w związku z przywołanym procederem. Wśród osób zaangażowanych w nielegalną działalność byli członkowie gangu odpowiedzialni za nielegalne uzyskanie z Darknetu bazy danych osobowych. Bazę tę stanowiły dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty. Ponadto zatrzymano kurierów, pośredników bankowych, a także pracowników banków oraz osoby, które zakładały fikcyjne rachunki bankowe i podszywały się pod innych. Szajka działała w latach 2018-2019 na terenie kilku województw.

Jak się okazało, nie był to koniec prowadzenia działalności przestępczej, co zostało odkryte dzięki żmudnej pracy policjantów zwalczających cyberprzestępczość.

Artykuły powiązane

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...

Testament w formie wideo? Innowacja w dziedzinie dziedziczenia

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie nowej formy testamentu, zwanego...