bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody w państwach, przed którymi ostrzega MSZ

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody w państwach, przed którymi ostrzega MSZ

Dodano: 2016-08-08

Niemal 20 proc. Polaków obawia się ataku terrorystycznego lub zamachu podczas podróży zagranicznych – tak wynika z badania IMAS, przeprowadzonego na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa. Zdaniem 55 proc. respondentów poczucie bezpieczeństwa, oprócz kryterium finansowego, jest najważniejsze przy wyborze destynacji.

Co drugi Polak twierdzi, że udając się w zagraniczną podróż wykupuje dodatkowe ubezpieczenie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli decydujemy się odwiedzić miejsca, które odradza MSZ, to ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.

– Ubezpieczyciele wyłączają odpowiedzialność za szkody spowodowane rozruchami, atakami terrorystycznymi i zamieszkami, przed którymi ostrzega MSZ. W takich sytuacjach nie ma możliwości rozszerzania zakresu ochrony po opłaceniu dodatkowej składki. Komunikaty MSZ aktualizowane są na bieżąco i jest to pewniejsze źródło informacji niż przekazy mediów. Ostatnio ministerstwo ostrzega m.in. przed wyjazdami do Arabii Saudyjskiej – zauważa Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.

Osoby podróżujące za granicę powinny zatem dokładnie sprawdzić miejsce, do którego zamierzają się udać, znać numer do najbliższej ambasady, mieć przy sobie niezbędne dokumenty, jak paszport swój i dziecka, ale przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Dlatego też konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia i unikanie rejonów, przed którymi ostrzega MSZ.

Zdarzenia z ostatnich tygodni pokazują, ze nie da się przewidzieć, gdzie zaatakują terroryści, a do zamachu może dojść nawet w dotychczas spokojnym rejonie. W takiej sytuacji ubezpieczenie zadziała.

– Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podczas podróży zagranicznej ubezpieczony zostaje niespodziewanie dotknięty zdarzeniami wojennymi, aktami terrorystycznymi lub wojną domową. Przykładowo polisa ubezpieczeniowa TU Europa zapewnia ochronę w takich sytuacjach, ale trzeba mieć na uwadze, że ochrona ta wygasa z końcem 5. dnia od rozpoczęcia wojny, aktów terrorystycznych lub wojny domowej na terytorium kraju, w którym przebywa ubezpieczony – dodaje Marat Nevretdinov.

Podróżujący przed zakupem polisy, powinien zapoznać się z warunkami jej obowiązywania. Pozwoli to na dopasowanie zakresu ochrony do potrzeb klienta i uniknięcie ewentualnych nieporozumień przy likwidacji szkody.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...