bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wyciek danych osobowych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Wyciek danych osobowych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Dodano: 2022-08-31
Publikator: Rzecznik Praw Obywatelskich

Z GIOŚ wyciekły dane osobowe obywateli, którzy korzystając z internetowego formularza zgłaszali urzędowi nieprawidłowości i problemy związane z zatruciem Odry.

Poprzez komunikację e-mail urzędnicy rozpowszechnili zgłoszenia obywateli dotyczące zatrucia rzeki Odry. Dokumenty zawierały dane osobowe, w tym imiona i nazwiska, adresy e-mail i zamieszkania oraz numery telefonów.

Na stronie GIOŚ dostępny jest formularz zgłoszeniowy pozwalający obywatelom na zawiadamianie o problemach związanych z ochroną środowiska. Był on wykorzystywany m.in. do komunikowania urzędowi problemów związanych z zatruciem rzeki. Jedna z osób, które skorzystały z formularza, otrzymała wiadomość zwrotną z korespondencją wewnętrzną placówki z załączonymi kompletnymi zgłoszeniami innych obywateli. Znalazły się tam nie tylko uwagi zgłaszających, ale również podane przez nich dane.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do GIOŚ odnośnie wyjaśnień tej sytuacji. RPO wskazał, że doniesienia, o ile zostaną potwierdzone, godzą nie tylko w konstytucyjną ochronę prywatności, ale także mogą poważnie zagrażać bezpieczeństwu osób zgłaszających nieprawidłowości związane ze sposobem eksploatacji rzeki. Także prezes UODO został poproszony o zbadanie sprawy.

Artykuły powiązane

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...

Pracodawca musi prowadzić teczki nawet jeśli nie wykonuje kontroli trzeźwości

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają, że nawet jeśli pracodawca nie wy...