bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wyciek danych osobowych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Wyciek danych osobowych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Dodano: 2022-08-31
Publikator: Rzecznik Praw Obywatelskich

Z GIOŚ wyciekły dane osobowe obywateli, którzy korzystając z internetowego formularza zgłaszali urzędowi nieprawidłowości i problemy związane z zatruciem Odry.

Poprzez komunikację e-mail urzędnicy rozpowszechnili zgłoszenia obywateli dotyczące zatrucia rzeki Odry. Dokumenty zawierały dane osobowe, w tym imiona i nazwiska, adresy e-mail i zamieszkania oraz numery telefonów.

Na stronie GIOŚ dostępny jest formularz zgłoszeniowy pozwalający obywatelom na zawiadamianie o problemach związanych z ochroną środowiska. Był on wykorzystywany m.in. do komunikowania urzędowi problemów związanych z zatruciem rzeki. Jedna z osób, które skorzystały z formularza, otrzymała wiadomość zwrotną z korespondencją wewnętrzną placówki z załączonymi kompletnymi zgłoszeniami innych obywateli. Znalazły się tam nie tylko uwagi zgłaszających, ale również podane przez nich dane.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do GIOŚ odnośnie wyjaśnień tej sytuacji. RPO wskazał, że doniesienia, o ile zostaną potwierdzone, godzą nie tylko w konstytucyjną ochronę prywatności, ale także mogą poważnie zagrażać bezpieczeństwu osób zgłaszających nieprawidłowości związane ze sposobem eksploatacji rzeki. Także prezes UODO został poproszony o zbadanie sprawy.

Artykuły powiązane

I kwartał 2023 r.: mniej szkód, wyższe odszkodowania

W dniu 24 maja 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował Biuletyn Informacyjny Ośrodka Informacji UFG d...

UFG pracuje nad nowym narzędziem do walki z oszustwami ubezpieczeniowymi

Podczas X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawiono zarys nowego projektu Ubezpieczeniowego Funduszu...

    Zadaj Pytanie