bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Współpraca BGK z japońskim bankiem JBIC

Współpraca BGK z japońskim bankiem JBIC

Dodano: 2022-09-21
Publikator: informacja prasowa

Bank Gospodarstwa Krajowego i Japan Bank for International Cooperation (JBIC) podpisali porozumienie w sprawie współpracy.

Banki zobowiązały się wspierać finansowo projekty zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Trójmorza. Przytoczone zgodnie z ideą zielonej transformacji.

Porozumienie określa obszary współpracy pomiędzy polskim bankiem rozwoju BGK oraz japońskim JBIC. Instytucje bankowe skupiają się na energetyce oraz na inwestycjach zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Europy. Podmioty planują współfinansować projekty zgodne z ich strategią biznesową. Ponadto BGK oraz JBIC zakładają współpracę, która może inicjować wspólne projekty i spółki w Polsce lub krajach trzecich, w tym w krajach sąsiadujących z Ukrainą.

Obszary wymienione w porozumieniu dotyczą inwestycji w:

  • infrastrukturę związaną z energią, w tym między innymi magazyny gazu czy gazociągi;
  • czystsze technologie, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2 z istniejących elektrowni;
  • projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, które przyczyniają się do transformacji energetycznej i osiągnięcia neutralności węglowej.

Banki zobowiązały się także wyszukiwać możliwości współpracy poprzez Fundusz Trójmorza. Wymienione instytucje mogłyby współfinansować bądź bezpośrednio inwestować w projekty z powyżej wskazanych obszarów.

Artykuły powiązane

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...

Nowe zagadnienia na egzaminie dla kandydatów na agentów ubezpieczeniowych

W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim in...