bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wsparcie dla kredytobiorców – potrzebny już tylko podpis Prezydenta

Wsparcie dla kredytobiorców – potrzebny już tylko podpis Prezydenta

Dodano: 2022-07-13
Publikator: Ministerstwo Finansów

Siódmego lipca br. Sejm przyjął ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Akt zawiera przepisy o wsparciu dla kredytobiorców. Ustawa wydłuża także działanie tarcz antyinflacyjnych, które będą obowiązywały do 31 października 2022 r.

Rozwiązania, o których mowa, dotyczą między innymi wprowadzenia „wakacji kredytowych”. Ministerstwo Finansów informuje, że maksymalny planowany termin zawieszenia wykonania umowy będzie wynosił dwa miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 r. Natomiast w 2023 r. termin ten będzie wynosił jeden miesiąc w każdym kwartale. W sumie osiem miesięcy wakacji kredytowych w obecnym i przyszłym roku. Wspomniane zawieszenie będzie dotyczyło kredytów w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska. Dodatkowo środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zostaną zwiększone z 600 mln zł do 2 mld zł.

Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy. Z wakacji będzie można skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Opłaty, które mogą pojawiać się w tym czasie to opłaty ubezpieczeniowe.

Przyjęta ustawa zakłada także wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Zgodnie z nią budżet funduszu już w 2022 r. będzie wynosił w sumie ponad 2 mld zł. Dzięki temu będzie możliwe wsparcie większej liczby kredytobiorców hipotecznych. Ponadto złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe także drogą elektroniczną.

Maksymalne wsparcie z funduszu to dwa tys. zł. Będzie mogło być ono wypłacane przez 36 miesięcy. Wsparcie ma charakter zwrotny. Przyjęta ustawa przewiduje również prace nad procesem wyznaczenia zamiennika za WIBOR. Zostanie to uregulowane ustawowo.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...