bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wiceminister Janczyk: obawy dot. wprowadzenia podatku bankowego okazały się nieuzasadnione

Wiceminister Janczyk: obawy dot. wprowadzenia podatku bankowego okazały się nieuzasadnione

Dodano: 2017-05-16

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, wiceminister finansów Wiesław Janczyk przedstawił analizę funkcjonowania podatku od aktywów niektórych instytucji finansowych. Przedstawiciel MF wskazywał, że wprowadzona w ubiegłym roku danina nie wstrzymała procesów maksymalizacji zysków banków, a także nie wpłynęła niekorzystnie na usługi świadczone przez instytucje z branży finansowej.

Jak przedstawił wiceminister, przychody budżetu państwa z tytułu tej daniny były niższe od zakładanych. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami instytucje finansowe miały przekazać w 2016 r. 5,5 mld zł podatku bankowego podczas gdy w rzeczywistości kwota ta wyniosła 3,5 mld zł. Na ten rok, zgodnie z planami budżetowymi, wpływy z podatku mają wynieść 3,9 mld zł.

Artykuły powiązane

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...

Komentarz do Rekomendacji U 2023 – pełny dokument

Już teraz możesz pobrać pełny dokument naszego komentarza do Rekomendacji U 2023. Pobierz go TUT...

Roczne sprawozdanie EIOPA na temat sankcji wynikających z Dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń w 2022 r.

W dniu 17 stycznia 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował czw...