bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Warunki przyznania odszkodowania po śmierci członka rodziny

Warunki przyznania odszkodowania po śmierci członka rodziny

Dodano: 2017-01-31
Publikator: Sąd Apelacyjny w Lublinie

Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 29 września 2016 r. (sygn. akt I ACa 167/16) orzekł, że roszczenie z art. 446 ust. 3 Kodeksu cywilnego jest roszczeniem odszkodowawczym, mającym na celu naprawienie szkody majątkowej (inaczej mówiąc szkody policzalnej). Przesłanką warunkującą uwzględnienie roszczenia jest udowodnienie wysokości szkody oraz warunek „znacznego” pogorszenia sytuacji życiowej członka rodziny zmarłego wskutek jego śmierci.

W rozpoznawanej sprawie powódka wnosiła o zasądzenie od pozwanego zakładu ubezpieczeń kwoty 60.000 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę oraz 50.000 zł tytułem odszkodowania za szkodę doznaną w wyniku śmierci córki w wypadku komunikacyjny. Do wypadku doszło w wyniku błędu w technice jazdy, popełnionego przez kierowcę będącego w stanie nietrzeźwości. Podczas pokonywania łuku drogi samochód zjechał do przydrożnego rowu i przodem uderzył w rosnące za nim drzewo. W wyniku doznanych obrażeń, zarówno kierujący pojazdem jak i pasażerka ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia.

Pliki do pobrania

orzeczenie_i_aca_167_16.pdf

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...