bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie ws. projektu ustawy o ochronie danych osobowych

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie ws. projektu ustawy o ochronie danych osobowych

Dodano: 2017-05-30

W poniedziałek 29 maja br. w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie dotyczące reformy ustawy o ochronie danych osobowych. Spotkanie poprowadzili minister cyfryzacji Anna Streżyńska i dr Maciej Kawecki. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele organizacji pozarządowych, zainteresowani unijną oraz krajową reformą ochrony danych osobowych.

Jak podkreślili na wstępie, obecne konsultacje mają na celu pomóc w stworzeniu pierwszej wersji projektu, który następnie będzie przekazany do konsultacji publicznych. MC zależy aby już na wstępie utworzyć przepisy, które będą uwzględniały interesy i oczekiwania wielu podmiotów. Na razie została opublikowana na stronie resortu wersja projektu ustawy uwzględniająca tylko część przepisów (czytaj więcej: Projekt ustawy o ochronie danych osobowych). Pozostałe przepisy sektorowe są wciąż tworzone.

Jak przedstawił dr Kawecki, w ministerstwie powstają dwa projekty ustaw – o ochronie danych osobowych oraz – przepisy wprowadzające. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, konsultacje do tych aktów prawnych rozpoczną się w lipcu.

Pytania i uwagi przedstawicieli trzeciego sektora dotyczyły przede wszystkim nowej instytucji urzędu do spraw ochrony danych oraz wdrożenie przepisów RODO. Jak wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa, nowy organ będzie cechował się niezależnością. Funkcja Prezesa Urzędu Ochrony Danych będzie sprawowana kadencyjnie. Dodał, że nowy urząd musi dysponować większym zapleczem kadrowym, technicznym i finansowym niż GIODO.

Nagranie ze spotkania jest dostępne na stronie MC pod adresem:
https://mc.gov.pl/aktualnosci/spotkanie-dotyczace-reformy-prawa-ochrony-danych-osobowych-relacja-video

Artykuły powiązane

Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy mające na celu lepszą ochronę obywateli przed k...

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...