bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
W 2017 r. wzrosną kary za brak OC komunikacyjnego

W 2017 r. wzrosną kary za brak OC komunikacyjnego

Dodano: 2016-10-18

W związku z podwyżką w 2017 r. płacy minimalnej do kwoty 2 tys. zł, wzrosną także kary za brak ważnego OC komunikacyjnego, które jest wyliczane na podstawie wysokości płacy minimalnej. Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group przygotowała zestawienie wysokości kar za brak OC, które będą obowiązywać w 2017 r.

– Ostateczna wysokość kary zależy także od czasu, na jaki zarejestrowany w Polsce pojazd pozostaje bez ważnego ubezpieczenia. Jeśli ten okres jest krótszy niż 3 dni, wówczas wysokość grzywny wyniesie 20% najwyższej możliwej dla danego typu pojazdu kary. Brak OC od 4 do 14 dni to 50% tej opłaty. Pełną karę płacą natomiast ci kierowcy, którzy OC nie mają dłużej niż przez 2 tygodnie – tłumaczy Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Oznacza to, że w 2017 r., właściciel pojazdu, którego ubezpieczenie OC jest nieważne w okresie maksymalnie do 3 dni zapłaci karę w wysokości 800 zł, obecnie jest to 740 zł. W dłuższym okresie nieważności ubezpieczenia OC kierowca od przyszłego roku poniesie karę w wysokości 2 tys. zł. Natomiast powyżej tego okresu będzie to 4 tys. zł.

Wyższe sankcje mogą spotkać posiadaczy samochodów ciężarowych. Za nieważne ubezpieczenie do 3 dni poniosą karę w wysokości 1 200 zł, za okres 3-14 dni 3 tys. zł. Najwyższa sankcja za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC od ponad 14 dni będzie wynosić od stycznia 6 tys. zł.

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...