bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
UOKiK udzielił zgody na nabycie akcji Banku Pekao przez PZU

UOKiK udzielił zgody na nabycie akcji Banku Pekao przez PZU

Dodano: 2017-04-07

PZU poinformowało, że w dniu 7 kwietnia 2017 r. zarząd spółki otrzymał informację o wydaniu w dniu 6 kwietnia 2017 r. przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bezwarunkowej zgody na dokonanie koncentracji w formie nabycia pakietu akcji Banku Polska Kasa Opieki S.A.

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez PZU kontroli nad Bankiem Pekao, Pioneer Pekao Investment Management oraz Domem Inwestycyjnym Xelion. Przeprowadzone przez Urząd postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

„Udzielenie powyższej zgody oznacza, że został spełniony jeden ze wskazanych (…) warunków zawieszających transakcji nabycia znacznego pakietu akcji Banku przez PZU SA działające w konsorcjum z PFR od UniCredit S.p.A” – podał w komunikacie ubezpieczyciel.

W marcu PZU poinformowało, że zgodę na dokonanie koncentracji wyraził Urząd Antymonopolowy na Ukrainie (czytaj więcej: PZU i PFR otrzymały zgodę Urzędu Antymonopolowego na Ukrainie na nabycie akcji Banku Pekao).

Jak podaje UOKiK, transakcja ta jest częścią konsolidacji sektora bankowego w Polsce z udziałem Grupy PZU. – PZU i Pekao SA są znaczącymi graczami rynkowymi, jednak analiza skutków koncentracji wykazała, że nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na żadnym z rynków, na których działają – mówi Marek Niechciał prezes UOKiK.

„Urząd zbadał również kwestię ewentualnego ograniczania przez PZU dostępu do swoich produktów bankom oferującym usługi bankassurance (sprzedaż produktów ubezpieczeniowych przez banki), innym niż Pekao i Alior Bank. Analiza UOKiK nie wykazała jednak takiego zagrożenia. Ubezpieczenia są bowiem zazwyczaj dodatkiem do usług bankowych. Przy wyborze banku klienci przede wszystkim zwracają uwagę na produkt podstawowy (kredyt, lokata itp.), nie zaś uzupełniającą go polisę” – wyjaśnia w komunikacie UOKiK.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...