bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
UNIQA wspiera projekt artystyczny

UNIQA wspiera projekt artystyczny

Dodano: 2016-08-03

Ruszył projekt UNIQA Art Łódź, realizowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń we współpracy z UNIQA. Szczeciński artysta stworzył pierwsze w ramach tego projektu instalacje artystyczne wykorzystując słupy teatralne.

UNIQA Art Łódź to międzynarodowy projekt artystyczny w przestrzeni publicznej Łodzi, którego celem jest stworzenie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpiszą się w krajobraz miasta. Istotnym założeniem przedsięwzięcia jest odejście od standardowych murali, a tworzenie miejskiej galerii sztuki złożonej z realizacji związanych nie tylko z malarstwem.

Lump – to pierwszy artysta zaproszony do współpracy przy projekcie. Absolwent poznańskiej ASP, malarz, muralista, konstruktor instalacji przestrzennych i fotograf. Jego prace można podziwiać w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej. Wykorzystując słupy plakatowe, stworzył cykl 6 instalacji artystycznych.

– Lump to jeden z niewielu polskich artystów związanych z nurtem tzw. street artu, którego działania wykraczają poza płaszczyznę malarstwa ściennego. Oprócz wielkoformatowych murali jedną z głównych inicjatyw artysty jest projekt „Kingsize”, w ramach którego powstają tymczasowe instalacje artystyczne, wykorzystujące efekt przeskalowania. Bazując najczęściej na przedmiotach związanych z codziennym życiem, artysta zmienia zastany charakter różnych elementów ulicznej infrastruktury i przekształca je w nowe, znacznie „powiększone” realizacje artystyczne. Dzięki tego typu zabiegowi, w przestrzeni miejskiej pojawiają się lekko surrealistyczne, ogromne obiekty pozbawione zupełnie pierwotnej funkcji – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Ideą artysty było przeniesienie odbiorców w podróż do przeszłości. Jego prace stanowią odzwierciedlenie przedmiotów-ikon z czasów PRL-u w gigantycznych rozmiarach. Na formie walca powstała między innymi pralka „Frania”, czy olbrzymi syfon do wody sodowej. Ekspozycja planowana jest na dwa-trzy miesiące.

– W projekcie „Kingsize” niezwykle istotne jest zachowanie dużej dozy humoru. To nie jest sztuka, starająca się diagnozować głębsze, poważniejsze obszary życia ludzkiego. Twórczość Lumpa nie ma być sztuką pisaną przez duże S, do której usilnie trzeba dopisywać skomplikowaną ideologię. Celem „Kingsize’u” jest po prostu dobra, ale wysmakowana i inteligentna zabawa, żonglująca prostymi symbolami. Zabieg przeskalowania tworzy nieoczywisty, subtelny „zgrzyt” w codziennym, często dość bezrefleksyjnym poruszaniu się po mieście – opisuje Michał Bieżyński.

Od lipca do października tego roku w ramach UNIQA Art Łódź w różnych punktach miasta powstaną między innymi instalacja z książek, mural, rzeźba i instalacja z brezentu.

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...