bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
UKE: tańsze opłaty roamingowe

UKE: tańsze opłaty roamingowe

Dodano: 2016-04-28
Publikator: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, iż od 30 kwietnia 2016 r. nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej, a co za tym idzie opłaty za połączenia roamingowe zostaną obniżone. UKE zapewnia, iż jest to zasługa m.in. Polski, która przyczyniła się swoimi staraniami o ujednolicenie i obniżenie tych stawek. W ramach tej inicjatywy podjęto prace nad wprowadzeniem takiego mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika a zarazem przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych. Osiągnięcie tego celu rozłożono na dwa lata, co oznacza, że kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 r.

Z uwagi na przeniesienie „krajowej ceny detalicznej”, czyli stawki jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju na roaming, ceny za poszczególne usługi zostaną obniżone. Doliczona może zostać również tzw. dopłata czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi.

Przykład:

– minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 0,29 PLN,

– operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego 0,25 PLN,

– abonent za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłaci 0,54 PLN.

Tak więc wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Stała natomiast jest wysokość dopłat przedstawiona poniżej.

Maksymalna opłata dodatkowa w roamingu:

– Połączenia wykonane za 1 minutę – 0,25

– SMS – 0,10

– MMS – 0,25

– Przesyłanie danych za 1 MB – 0,25

Należy pamiętać, że koszt minuty połączenia odebranego jest stały niezależnie od posiadanego planu taryfowego i wynosi 0,05 PLN.

Ważne jest również, że klienci mogą wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu – może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego.

W okresie docelowym, tj. od dnia 15 czerwca 2017 r., opłata dodatkowa, o której mowa powyżej nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia wg krajowej ceny detalicznej – podaje UKE.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...