bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczenie domku na działce

Ubezpieczenie domku na działce

Dodano: 2016-05-20

Coraz częściej i chętniej Polacy wypoczywają na działkach. Obecnie około 4 milionów osób w Polsce korzysta z takiego rozwiązania. Należy zadbać o bezpieczeństwo tego miejsca w okresie pozawakacyjnym. W jaki sposób ubezpieczyć tego typu domki, aby zabezpieczyć je przed kradzieżą, czy zdarzeniami losowymi?

Domek letniskowy

Aby móc ubezpieczyć domek letniskowy, musi on spełniać kilka podstawowych wymogów. Po pierwsze musi być obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowlanego, być trwale związany z gruntem i posiadać fundamenty.

Jeśli posiadamy altankę lub domek letniskowy, możemy ubezpieczyć go na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, powódź, huragan, uderzenie pioruna, ale również od kradzieży z włamaniem, rozboju lub dewastacji oraz przepięć, czyli szkód elektrycznych.

Poza samym domkiem ochroną mogą zostać objęte również znajdujące się w nim ruchomości, takie jak meble, narzędzia gospodarcze lub ogrodnicze, sprzęt sportowy i turystyczny, odzież oraz sprzęt AGD.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie domku letniskowego ma dosyć okrojony zakres. Takie oferty nie obejmują między innymi ubezpieczenia ogrodzenia, czy obiektów znajdujących się na działce, takich jak murowane posągi, czy drewniane place zabaw dla dzieci.

Dom całoroczny

Coraz więcej rodzin posiada domy poza miastem, do których wyjeżdża latem, bądź odwiedza je kilkanaście razy w sezonie. Tego typu dom podlega pełnej ochronie ubezpieczeniowej. Polisa obejmuje zarówno dom jak i przynależne do niego budynki, ogrodzenie itp.

W przypadku, gdy korzystamy z niego jedynie w celach rekreacyjnych i nie jest on zamieszkany przez cały rok, należy pamiętać, iż taką informacje trzeba zawrzeć w formularzu przy zakupie ubezpieczenia. Do obowiązków ubezpieczonego należy również zabezpieczenie domu pod jego nieobecność.

Jak twierdzą eksperci, dom należy zabezpieczyć w taki sposób, aby nie można było dostać się do środka bez użycia siły lub narzędzi. Konieczne jest więc zamknięcie okien, drzwi i zabezpieczenie wszelkich otworów, przez które możliwe były wejście do wewnątrz.

Część ubezpieczycieli, w konkretny sposób określa, w jaki sposób należy zabezpieczyć dom np. zamontować kraty w oknach, żaluzje antywłamaniowe lub okiennice. W drzwiach powinny znajdować się dwa zamki wielozastawkowe lub kłódki.

Artykuły powiązane

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...