bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczenia zdrowotne w 2021 r.

Ubezpieczenia zdrowotne w 2021 r.

Dodano: 2022-04-28
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

W ubiegłym roku na prywatne ubezpieczenia zdrowotne Polacy wydali ponad jeden mld zł. Oznacza to 15 proc. więcej w stosunku do 2020 r.

Przytoczone wyniki mogą odzwierciedlać obawy Polaków odnośnie ograniczonej dostępności do opieki medycznej. Tym bardziej, że w czwartym kwartale 2021 r. obserwowaliśmy powrót pacjentów do placówek medycznych, co nadwyrężyło wydolność publicznego systemu opieki zdrowotnej.

PIU sporządziła raport „Mapa ryzyka Polaków”, z którego wynika, że jedną z najczęstszych obaw ankietowanych jest brak dostępu do opieki medycznej oraz niedostępność lekarzy specjalistów. Na ten rodzaj lęku wskazało aż 71 proc. respondentów. W związku z tym, aby uniknąć długiego czasu oczekiwania na wizytę, pacjenci korzystali z usług prywatnej opieki medycznej.

Warto zaznaczyć, że ostatni czas jest sprawdzianem dla publicznego systemu opieki zdrowotnej. Jednym z jego wyzwań jest wspomniany już limitowany dostęp do zabiegów medycznych i specjalistów. Tę lukę stara się wypełnić sektor prywatny, który bardzo dobrze sobie z tym radzi. Jak mówi Dorota M. Fal – doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń – „Od początku pandemii oferta ubezpieczycieli dopasowała się do oczekiwań pacjentów zwłaszcza w zakresie profilaktyki i opieki psychologicznej, pojawiły się ubezpieczenia komplementarne, a w 2022 roku oferta polis medycznych rozszerzyła się o pełnozakresowe ubezpieczenie szpitalne”.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...