bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczenia wieloletnie w leasingu

Ubezpieczenia wieloletnie w leasingu

Dodano: 2016-05-02

Firmy leasingowe stawiają duże wymagania w zakresie ubezpieczeń wobec klientów, którzy decydują się na leasing pojazdu. Bardzo często wynajmujący musi wykupić ubezpieczenie OC i AC pojazdu na cały okres trwania umowy leasingu.  

Dystrybutorzy ubezpieczeń współpracujący z firmami leasingowymi przedstawiają swoim klientom szereg korzyści z długoletniego pakietu ubezpieczeń w leasingu. Przede wszystkim, wskazują na stałą kwotę składki ubezpieczenia obowiązującą przez cały okres trwania umowy, m. in. na wysokość opłat nie wpłyną szkody na pojeździe, czy ogólne podwyżki ubezpieczeń OC. Ponadto, klient nie poniesie dodatkowych kosztów w przypadku decyzji o rozłożeniu składki ubezpieczenia na raty.  

Wykup pakietu ubezpieczenia OC i AC na okres trwania umowy leasingowej aprobuje Ministerstwo Finansów. Rzecznik tego resortu zwraca uwagę, że „zakup ubezpieczenia AC na kilka lat to gwarancja tej samej wysokości składki bez względu na liczbę wypadków. Ale jest też mały haczyk – takie polisy są niestety nie do kupienia na wolnym rynku. Są dostępne tylko w ramach umów leasingowych.”

Ubezpieczenie w leasingu charakteryzuje się wieloletnią umową ubezpieczenia komunikacyjnego ze stałą stawką przez cały okres trwania umowy leasingowej. Umożliwia dokonywanie w ratach płatności za składkę ubezpieczeniową. Ubezpieczenia w leasingu obowiązują zarówno na samochody nowe, jak i pochodzące z rynku wtórnego. Są też gwarantem jednakowej kwoty ubezpieczenia, obliczonej jako procentowy spadek wartości pojazdu z każdym kolejnym miesiącem użytkowania, bez względu na wypłatę odszkodowania powypadkowego oraz ogólne zmiany w wysokości OC na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Eksperci uważają, że będzie stale rosnąć popularność ubezpieczeń wieloletnich, głównie z powodu wzrostu składki OC. Przewidują, że oprócz korzystnych warunków płacowych, zakłady ubezpieczeń będą modyfikować te produkty, aby jeszcze bardziej odpowiadały potrzebom konsumentów, zapewniając im całościowe ubezpieczenie leasingowanego auta.   

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...