bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczenia dla księgowych

Ubezpieczenia dla księgowych

Dodano: 2022-04-20

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu zwiększyło się ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniach podatkowych.

Konsekwencje powyższego wraz z odpowiedzialnością karno-skarbową mogą ciążyć na księgowych i biurach rachunkowych nawet przez kilka lat. By temu zapobiec księgowi szukają zabezpieczeń, które uchronią ich przed skutkami niedopatrzeń. Do wspomnianych niedopatrzeń bardzo często przyczynia się niepewność odnośnie interpretacji przepisów prawa. W związku z tym księgowi, a także przedsiębiorcy sięgają po ubezpieczenia przed wspomnianymi sankcjami karno-skarbowymi.

Wykonywanie czynności księgowych i nadzorczych nad tymi pierwszymi wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową, którą są obarczone osoby fizyczne. Mowa o, np.: księgowych, dyrektorach finansowych czy przedsiębiorcach. Ubezpieczenie w tej sytuacji skupia się na refundacji mandatów. Może również zawierać dodatkowe rozwiązania.

Natomiast dla biur rachunkowych została przewidziana ochrona pod postacią obowiązkowego i/lub dobrowolnego OC przedsiębiorców, którzy zajmują się prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Dodatkowo można rozszerzyć OC o ryzyka dobrowolne.

Warto zauważyć, że za popełniony, często nieświadomie błąd, kara może sięgnąć nawet 15 tys. zł.

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...