bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Światowy Dzień Oszczędzania i zrównoważone zakupy

Światowy Dzień Oszczędzania i zrównoważone zakupy

Dodano: 2022-11-03
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Niedawno, ponieważ 31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania. Taka data to wspaniała okazja do tego, aby zwrócić uwagę na odpowiednie wybory konsumenckie. Mogą one odegrać istotną rolę w procesie kształtowania ładu gospodarczego.

Zrównoważona konsumpcja będzie także wiodącym tematem polskiej prezydencji Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN – International Consumer Protection and Enforcement Network) w latach 2023-2024.

UOKiK już za kilka miesięcy będzie prowadził działania jako gospodarz ICPEN, bowiem Polska na rok przejmuje prezydencję od Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów. Wśród tematów wiodących konferencji i wydarzeń towarzyszących, nacisk będzie położony na istotę i kształtowanie zrównoważonych, odpowiedzialnych wyborów konsumenckich.

Wspomniane ze względu na to, że wszystko to, co konsumujemy, ma wpływ na zdrowie, środowisko czy budżet domowy. Przypomnijmy, że zrównoważone zakupy nie zaczynają się od momentu umieszczenia produktu w koszyku. Produkty ze sklepowych czy wirtualnych półek mają już swoją przeszłość, która uwzględnia etap projektowania, produkcji, pakowania oraz transportu. Istotne jest więc to, jakie materiały wykorzystano, ile energii i wody zużyto podczas wytworzenia oraz, jakie warunki panowały w fabryce. Produkty mają też swoją przyszłość – jest to faza użytkowania i utylizacji. A zatem, jako konsumenci mamy wpływ na to, jakie będą nasze zakupy, ile ich będzie, a w dalszym etapie także to, co się z nimi stanie. 

UOKiK przygotował rady i wskazówki odnośnie tego, na co zwracać uwagę podczas dokonywania codziennych wyborów konsumenckich, a znajdują się one pod adresem: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19010.

 

Artykuły powiązane

I kwartał 2023 r.: mniej szkód, wyższe odszkodowania

W dniu 24 maja 2023 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował Biuletyn Informacyjny Ośrodka Informacji UFG d...

UFG pracuje nad nowym narzędziem do walki z oszustwami ubezpieczeniowymi

Podczas X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawiono zarys nowego projektu Ubezpieczeniowego Funduszu...

#3 Nastrój się na prawo – QuoVadisBancassurance? Część 2

1/ Po pierwsze, nie będziesz łączył roli agenta i ubezpieczającego 2/ Po drugie, nie będziesz zarabiał na ubezpi...

    Zadaj Pytanie