bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Scenariusze zmian w KNF

Scenariusze zmian w KNF

Dodano: 2016-10-13

Dominik Olędzki z redakcji Gospodarczej Polskiego Radia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutował nad kilkoma propozycjami scenariuszy zmian w strukturze Komisji Nadzoru Finansowego, przede wszystkim skupili się na opisie możliwych konsekwencji włączenia KNF w struktury Narodowego Banku Polskiego.

O takim scenariuszu od dawna mówił prof. Adam Glapiński, nowy szef NBP. W trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych w dniu 27 maja br. mówił, że taki krok spowoduje lepsze wypełnianie zadania NBP, jakim jest sprawowanie nadzoru nad systemem bankowym. – W tej chwili jest tak, że to wyjęcie nadzoru bankowego z banku centralnego i uczynienie z tego oddzielnej komisji nadzoru stworzyło sytuację, że informacje są gromadzone w KNF, a pieniądze są gromadzone w NBP. KNF decyduje, a my wypłacamy – mówił w trakcie posiedzenia komisji.

Na razie wokół przyłączenia KNF do NBP krążą tylko pewne medialne spekulacje. Na początku października Puls Biznesu podał, że podobno decyzję tę zatwierdził Jarosław Kaczyński oraz uzyskała aprobatę Mateusza Morawieckiego. Wciąż nie są znane szczegóły dotyczące tego procesu takie jak miejsce i zakres obowiązków KNF w ramach NBP, sposób zarządzania instytucją nadzoru po zmianach.

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...