bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Santander Bank Polska z zarzutami Prezesa UOKiK

Santander Bank Polska z zarzutami Prezesa UOKiK

Dodano: 2022-10-07
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W maju br. Prezes UOKiK wszczął kilkanaście postępowań wyjaśniających w stosunku do banków. Przytoczone ze względu na sygnały od konsumentów, które dotyczyły problemów odnośnie rozliczania kosztów kredytu hipotecznego w przypadku jego wcześniejszej spłaty.

W toku postępowania ustalono, że przywołany bank odebrał wiele reklamacji od konsumentów. Pochodziły one od osób, które spłaciły przed terminem kredyty hipoteczne udzielone w okresie od 22 lipca 2017 r. do 16 maja 2022 r. Kredytobiorcy wnosili o proporcjonalne rozliczenie kosztów pobranych w związku z udzieleniem kredytu. Z poczynionych ustaleń wynika, że bank negatywnie rozpatruje takie roszczenia.

Santander Bank Polska jest pierwszym bankiem, któremu Prezes UOKiK postawił zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że w sytuacji, gdy spłacasz całkowicie przed terminem kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank powinien rozliczyć proporcjonalnie koszty pobrane w związku z zawarciem umowy.

W związku z powyższym, Prezes UOKiK postawił Santander Bank Polska zarzuty stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Grozi za to kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...