bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Santander Bank Polska z zarzutami Prezesa UOKiK

Santander Bank Polska z zarzutami Prezesa UOKiK

Dodano: 2022-10-07
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W maju br. Prezes UOKiK wszczął kilkanaście postępowań wyjaśniających w stosunku do banków. Przytoczone ze względu na sygnały od konsumentów, które dotyczyły problemów odnośnie rozliczania kosztów kredytu hipotecznego w przypadku jego wcześniejszej spłaty.

W toku postępowania ustalono, że przywołany bank odebrał wiele reklamacji od konsumentów. Pochodziły one od osób, które spłaciły przed terminem kredyty hipoteczne udzielone w okresie od 22 lipca 2017 r. do 16 maja 2022 r. Kredytobiorcy wnosili o proporcjonalne rozliczenie kosztów pobranych w związku z udzieleniem kredytu. Z poczynionych ustaleń wynika, że bank negatywnie rozpatruje takie roszczenia.

Santander Bank Polska jest pierwszym bankiem, któremu Prezes UOKiK postawił zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że w sytuacji, gdy spłacasz całkowicie przed terminem kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank powinien rozliczyć proporcjonalnie koszty pobrane w związku z zawarciem umowy.

W związku z powyższym, Prezes UOKiK postawił Santander Bank Polska zarzuty stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Grozi za to kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.

Artykuły powiązane

Samo naruszenie RODO nie uprawnia do żądania odszkodowania, musi istnieć nawet nieistotna szkoda

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 4 maja 2023 r. (sygn. akt C 300/21) orzekł, że aby móc doma...

#2 Nastrój się na prawo – QuoVadisBancassurance? Część 1

Dokąd zmierza rynek bancassurance? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej i kolejnych publikacjach oraz w se...

Po kilku miesiącach wracamy z naszym nowym portalem

Po wielu miesiącach prac nad nową odsłoną portalu BeInsured (niestety informatycy nas pokonali i z kilku tygodni zrob...

    Zadaj Pytanie