bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Różnice między ubezpieczeniem mieszkania w modelu indywidualnym a grupowym

Różnice między ubezpieczeniem mieszkania w modelu indywidualnym a grupowym

Dodano: 2017-04-05

Eksperci Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group wyjaśniają, czym różni się ubezpieczenie mieszkania w formie indywidualnej polisy od produktu zakupionego w ramach ubezpieczenia grupowego, gdzie ubezpieczającym jest spółdzielnia mieszkaniowa.

Praktyka pokazuje, że spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe wykupują polisy zapewniające ochronę części wspólnych budynków. Właściciele mieszkań mogą wykupić indywidualną polisę dostosowaną do własnych potrzeb albo dołączyć do ubezpieczenia grupowego wykupionego przez zarządzających osiedlem mieszkaniowym. W przypadku drugiej opcji składka ubezpieczenia jest wliczana do miesięcznego czynszu.

– W ofertach grupowych polis mieszkańcy nie mają możliwości samodzielnego wyboru ubezpieczyciela. Muszą dopasować się do zakresu ochrony i wysokości sum ubezpieczenia, które wynegocjowali zarządcy osiedla. Zazwyczaj oferowanych jest kilka wariantów. Wygoda tego rozwiązania polega na tym, że składka ubezpieczeniowa wynosi kilka czy kilkanaście złotych i jest doliczana do miesięcznego czynszu. W indywidualnych ubezpieczeniach roczna składka rozkładana jest natomiast maksymalnie na cztery raty – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Najczęściej Polacy korzystają z ochrony stałych elementów oraz sprzętu domowego przed kradzieżą z włamaniem i zdarzeniami losowymi. Równie często wykupują dodatkowo OC w życiu prywatnym i assistance.

Artykuły powiązane

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...

Komentarz do Rekomendacji U 2023 – pełny dokument

Już teraz możesz pobrać pełny dokument naszego komentarza do Rekomendacji U 2023. Pobierz go TUT...

Roczne sprawozdanie EIOPA na temat sankcji wynikających z Dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń w 2022 r.

W dniu 17 stycznia 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował czw...