bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Rośnie rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Rośnie rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

Dodano: 2016-03-22
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń przedstawiła wyniki danych dotyczących sektora prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Według raportu PIU, w 2015 r. Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne 483 mln zł. Jest to kwota o 21 % większa niż przed rokiem. Analogicznie wzrosła liczba osób z wykupioną prywatną polisą zdrowotną. Obecnie takie ubezpieczenie posiada 1,43 mln osób, tj. o 19 % więcej niż dla danych z 2014 r.

W dalszym ciągu w tym segmencie znacząco przeważają polisy grupowe, do których należy 1,16 mln osób, a jedynie 272 tys. osób posiada prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

Chociaż wyniki mogą napawać optymizmem, Izba ostudza apetyt ubezpieczycieli. Jak zauważa, pomimo zwiększającego się zainteresowania tego typu produktami wśród Polaków, wciąż brakuje jasnego ustawodawstwa w tym zakresie, co sprawia, że ten segment ubezpieczeń pozostaje niszą i nie odpowiada w pełni na zapotrzebowanie konsumentów.

Aktualnie największym podmiotem instytucjonalnych na rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych bez wątpienia jest PZU SA, który oferuje swoim klientom m.in. ubezpieczenia lekowe, ubezpieczenia dodatkowe dla osób powracających do zdrowia po zawale, udarze, chorobie onkologicznej, czy prywatne placówki medyczne dostępne dla osób z polisą zdrowotną wykupioną w PZU. Dzięki tym rozwiązaniom, spółka odnotowała wzrost przypisanej składki brutto z ubezpieczeń zdrowotnych o 46 % wobec danych za rok 2014.  

Przypomnijmy dane z raportu na rok 2014. Wyniki wskazywały, że polisę zdrowotną posiadało 1,2 mln osób wobec 850 tys. z roku 2013. W sumie klienci wykupili ubezpieczenia zdrowotne za kwotę 400,9 mln zł, czyli o 19 proc. większą niż z 2013 r. Z danych PIU wynikało, że na polskim rynku dystrybucję polis zdrowotnych prowadziło 18 zakładów ubezpieczeń, z czego 12 firm majątkowych, a pozostałe 6 wchodziło do grupy zakładów ubezpieczeń na życie.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie za skażenie plonów przez sąsiada

Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 15 maja 2023 r. (sygn. akt XXV C 384/22) orzekł, że nawet jeśli nie całe plony, a t...

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...