bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Rośnie liczba i wartość wyłudzeń ubezpieczeniowych

Rośnie liczba i wartość wyłudzeń ubezpieczeniowych

Dodano: 2016-09-28
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń podała dane dotyczące wyłudzeń odszkodowań za 2015 r.

PIU podaje, że w dziale ubezpieczeń na życie w ubiegłym roku wykryto 836 czynów na kwotę 11,3 mln zł. „W skład tej liczby wchodzą zarówno przypadki sklasyfikowane jako usiłowania, jak i rzeczywiste wyłudzenia, zarówno wykryte w toku postępowań wewnętrznych, jak i zgłoszone do organów ścigania” – podano w raporcie. Liczba wyłudzeń wzrosła rok do roku o 57 proc., a wartość przestępstw o 10 proc. Przeciętna wysokość wyłudzenia w ubezpieczeniu na życie wyniosła 13 tys. zł. 

Autorzy rapotu stwierdzili, że „w 2013 r. po raz pierwszy przekroczyła ona granicę 10 mln zł. Obecnie wartość ta jest niewiele większa. Wyniki badań potwierdzają tendencję świadczącą o wzroście popularności ubezpieczeń życiowych wśród przestępców i są one zbieżne z obserwacjami poczynionymi w innych krajach europejskich.”

W dziale ubezpieczeń majątkowych wykryto 13,1 tys. wyłudzeń na kwotę 179,8 mln zł. Ilościowy wzrost wyłudzeń nastąpił o 43 proc., a wartościowy o 19 proc. Przeciętna wartość wyłudzenia w ubezpieczeniach majątkowych uplasowała się na poziomie 13,7 tys. zł. 85 proc. zdarzeń na rynku majątkowym dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych.

– Tendencja wzrostowa wartości czynów przestępczych w ubezpieczeniach majątkowych utrzymuje się od kilku lat – wskazują eksperci PIU. – Liczba incydentów także wzrasta na przestrzeni lat, jednak należy ostrożnie interpretować jej przyrost, ponieważ w poszczególnych latach uczestnicy badania raportują przypadki wykrycia masowych wyłudzeń dokonywanych przez klientów indywidualnych, co zniekształca statystyki – podkreślają. – Dodatkowym utrudnieniem jest fakt częstego udziału zorganizowanych grup przestępczych, których wyłudzenia zaburzają statystyki ilościowe – dodają.

Jak policzyła PIU, liczba przestępstw w obszarze OC komunikacyjnego wyniosła 5,45 tys. czynów o łącznej wartości 54 mln zł. W obszarze autocasco odnotowano 2,2 tys. wyłudzeń na kwotę 33,8 mln zł.

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...