bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
RF przygotowuje raport dot. praktyk likwidacji szkód komunikacyjnych przez zakłady ubezpieczeń

RF przygotowuje raport dot. praktyk likwidacji szkód komunikacyjnych przez zakłady ubezpieczeń

Dodano: 2017-05-24

Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow udzieliła obszernego wywiadu portalowi biznes.interia.pl. W rozmowie omówiono m.in. najczęstsze skargi zgłaszane przez konsumentów na zakłady ubezpieczeń. Przedstawione zostały też najbliższe projekty, które będzie realizowało Biuro RF.

Na początku rozmowy Aleksandra Wiktorow wskazała, że wciąż wśród skarg przesyłanych do Biura RF dominuje branża ubezpieczeniowa zarówno w sprawach dotyczących postępowań polubownych jak i interwencyjnych. Jej zdaniem, wiąże się to z podwyżkami obowiązkowego ubezpieczenia OC p.p.m. Na ten rodzaj ubezpieczeń najczęściej skarżyli się konsumenci. 

Mimo to, RF podkreśliła, że właśnie w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych nastąpiła na przestrzeni kilku ostatni lat znacząca poprawa. Zdaniem Rzecznika, jest to wynik rozpatrywania przez Sąd Najwyższych wniosków RF dot. tego obszaru ubezpieczeń. Dotyczy to m.in. kwestii zapewnienia pojazdów zastępczych. RF zapowiedział, że wkrótce zostanie opublikowany raport opracowany przez Biuro RF, zawierający analizę praktycznego stosowania orzeczeń SN przez zakłady ubezpieczeń. „Widzimy, między innymi, że wciąż nie przestrzegane są zalecenia nadzorcze dotyczące utraty wartości handlowej, stawek za roboczogodziny, rodzaju części zamiennych oraz amortyzacji, co często jest określane jako urealnianie wartości” – powiedziała RF.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...