bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Rekomendacje dotyczące procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej (Zakres przedmiotowy)

Rekomendacje dotyczące procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej (Zakres przedmiotowy)

Dodano: 2016-06-28

Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych dotyczą procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkód niemajątkowych. Czym jednakże są takie szkody?

Szkody niemajątkowe dotyczą tzw. krzywdy i obejmują niemajątkowy skutek naruszenia dóbr osobistych, wywołany uszkodzeniem ciała, rozstrojem zdrowia, pozbawieniem wolności, skłonieniem za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu lub śmiercią najbliższego członka rodziny. Na krzywdę składa się przede wszystkim ból związany z doznanymi obrażeniami ciała oraz szereg cierpień psychicznych, takich jak np. zaniżenie samooceny wskutek doznanych szpecących urazów, bezradność życiowa, stres powypadkowy, trudności ze snem, lęk przez jazdą samochodem, poczucie nieprzydatności społecznej, rozgoryczenie na skutek zniweczenia planów na przyszłość, ale również cierpienia i wstrząs po stracie osoby bliskiej, w tym poczucie osamotnienia w nowej rzeczywistości itp.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...