bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Rejs w nieznane? Przestrzegamy konsumentów!

Rejs w nieznane? Przestrzegamy konsumentów!

Dodano: 2022-07-20
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Marzysz o wyprawie na Karaiby i skusił cię program Członkostwa w Rejsach INCRUISES?

Uważaj, ponieważ bardzo prawdopodobne, że firma InCruises International zarządza zebranymi od konsumentów pieniędzmi w zakazanym systemie konsorcyjnym. Prezes UOKiK ostrzega, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że część konsumentów może ponieść dotkliwe straty finansowe.

Spółka InCruises International LLC z Portoryko oferuje konsumentom udział w programie Członkostwa w Rejsach INCRUISES. Uczestnicy rejsu płacą każdego miesiąca opłatę subskrypcyjną – 100 USD. Wspomniana opłata jest wymieniana na wewnętrzne punkty tzw. Dolary Rejsowe (DR), a jeden USD to dwa DR. Dolarami Rejsowymi można opłacać wycieczki statkiem, przy czym w pierwszym roku można wykorzystać maksymalnie 60 proc. punktów. Resztę należy dopłacić pieniędzmi. Pula, którą można wykorzystać na rejsy wzrasta w ten sposób, że w piątym roku udziału w projekcie, w praktyce oznacza to wpłatę co najmniej 4 900 USD, można wydać 100 proc. posiadanych DR na morską wyprawę. Firma, o której mowa, prowadzi także praktykę rekrutacji tzw. partnerów. Ci ostatni mają namawiać innych do wejścia do programu, w zamian otrzymując zapłatę.

W związku z powyższym firmie postawiono zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Wydał także w tej sprawie ostrzeżenie konsumenckie. Prezes UOKiK odnosi się do omawianej sprawy w następujący sposób: „Mamy podejrzenie, że firma InCruises International działa w systemie konsorcyjnym, zwanym też argentyńskim. Jest on zakazany przez prawo i uznawany za nieuczciwą praktykę. W przeszłości tego typu działalności kończyły się dotkliwymi stratami dla konsumentów. W tym przypadku system może polegać na zarządzaniu pieniędzmi zebranymi od uczestników programu w celu sfinansowania rejsów. Trzeba pamiętać, że korzyści dla uczestników w systemach konsorcyjnych finansowane są z wpłat innych i zwykle po pewnym czasie zaczyna brakować pieniędzy i system upada”.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes UOKiK ma możliwość wydania ostrzeżenia, gdy istnieje szczególnie uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty lub niekorzystne skutki finansowe. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.

 

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...