bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Rejs w nieznane? Przestrzegamy konsumentów!

Rejs w nieznane? Przestrzegamy konsumentów!

Dodano: 2022-07-20
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Marzysz o wyprawie na Karaiby i skusił cię program Członkostwa w Rejsach INCRUISES?

Uważaj, ponieważ bardzo prawdopodobne, że firma InCruises International zarządza zebranymi od konsumentów pieniędzmi w zakazanym systemie konsorcyjnym. Prezes UOKiK ostrzega, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że część konsumentów może ponieść dotkliwe straty finansowe.

Spółka InCruises International LLC z Portoryko oferuje konsumentom udział w programie Członkostwa w Rejsach INCRUISES. Uczestnicy rejsu płacą każdego miesiąca opłatę subskrypcyjną – 100 USD. Wspomniana opłata jest wymieniana na wewnętrzne punkty tzw. Dolary Rejsowe (DR), a jeden USD to dwa DR. Dolarami Rejsowymi można opłacać wycieczki statkiem, przy czym w pierwszym roku można wykorzystać maksymalnie 60 proc. punktów. Resztę należy dopłacić pieniędzmi. Pula, którą można wykorzystać na rejsy wzrasta w ten sposób, że w piątym roku udziału w projekcie, w praktyce oznacza to wpłatę co najmniej 4 900 USD, można wydać 100 proc. posiadanych DR na morską wyprawę. Firma, o której mowa, prowadzi także praktykę rekrutacji tzw. partnerów. Ci ostatni mają namawiać innych do wejścia do programu, w zamian otrzymując zapłatę.

W związku z powyższym firmie postawiono zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Wydał także w tej sprawie ostrzeżenie konsumenckie. Prezes UOKiK odnosi się do omawianej sprawy w następujący sposób: „Mamy podejrzenie, że firma InCruises International działa w systemie konsorcyjnym, zwanym też argentyńskim. Jest on zakazany przez prawo i uznawany za nieuczciwą praktykę. W przeszłości tego typu działalności kończyły się dotkliwymi stratami dla konsumentów. W tym przypadku system może polegać na zarządzaniu pieniędzmi zebranymi od uczestników programu w celu sfinansowania rejsów. Trzeba pamiętać, że korzyści dla uczestników w systemach konsorcyjnych finansowane są z wpłat innych i zwykle po pewnym czasie zaczyna brakować pieniędzy i system upada”.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes UOKiK ma możliwość wydania ostrzeżenia, gdy istnieje szczególnie uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty lub niekorzystne skutki finansowe. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.

 

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...