bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Raport Aegon: Koszty nauki w Polsce i za granicą

Raport Aegon: Koszty nauki w Polsce i za granicą

Dodano: 2016-10-24

Grupa Aegon już po raz czwarty przygotowała „Raport o kosztach studiowania w Polsce i za granicą”. Publikacja ma na celu ukazanie rodzicom przyszłych studentów jak obecnie rozkładają się koszty studiowania w Polsce i za granicą. Ponadto, opracowanie przedstawia także ranking najpopularniejszych kierunków studiów oraz uczelni.

– Rodzice, którzy odpowiedzialnie podchodzą do kwestii zabezpieczenia przyszłości dzieci, myślą też poważnie o ich edukacji. Dlatego regularnie zbieramy i analizujemy koszty studiów, aby pokazać naszym klientom, z jakimi wydatkami wiąże się nauka. Wierzymy, że nasz raport pomoże im przewidzieć i zaplanować te wydatki, a co więcej zorientować się również w najbardziej atrakcyjnych kierunkach studiów, by móc już teraz zacząć budować finansowy fundament przyszłości swoich dzieci – mówi Michał Biedzki, kierujący Grupą Aegon w Polsce.

Wśród najpopularniejszych kierunków studiowania niezmiennie od kilku lat na pierwszym miejscu znajduje się informatyka. W ubiegłym roku na ten kierunek aplikowało aż 35 tys. maturzystów. Na kolejnych pozycjach uplasowało się prawo, zarządzanie, psychologia oraz automatyka i robotyka. Natomiast za najlepsze uczelnie uznano Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnikę Warszawską.

W przypadku wyboru studiów stacjonarnych na uczelni państwowej, co do zasady nie ponosi się kosztów. Mogą za to wystąpić dodatkowe opłaty związane z rekrutacją, opłatą za wyrobienie legitymacji czy powtarzaniem zajęć. Zupełnie inaczej jest w szkołach prywatnych, gdzie czesne za rok może wahać się od 2 tys. zł do 14 tys. zł. Do tego należy dodać wydatki związane z wynajęciem mieszkania i codziennym życiem, które szacuje się na 2 tys. zł.

Dla chcących studiować zagranicą koszty te będą znacznie wyższe. We Francji studia są bezpłatne. Ponosi się jedynie koszt wpisowego. Natomiast znacznie wyższe są koszty życia, wynoszą one średnio od 3,5 do 5 tys. zł. Również bezpłatne studia są w Niemczech. Wnosi się tam jedynie semestralną opłatę na pokrycie kosztów administracyjnych. Natomiast koszty życia są na poziomie podobnym do tych z Warszawy i mieszczą się w granicach 2,8 – 4 tys. zł miesięcznie.

Płatna nauka na poziomie wyższym jest w Wielkiej Brytanii. W 2012 r. brytyjski rząd ustalił jednakowe czesne na wszystkich uczelniach, wynosi ono 900 funtów. Do tego należy liczyć się z wysokimi kosztami życia w Zjednoczonym Królestwie. Na miesięczne opłaty mieszkania w Londynie należy przeznaczać min. 6 tys. zł. Do najdroższych należą studia w Stanach Zjednoczonych. Na najlepszych uczelniach czesne wynoszą ponad 100 tys. zł, a wydatki na życie wahają się w przedziale 9-11 tys. zł. miesięcznie.

Więcej informacji na stronie ubezpieczyciela, pod adresem:
http://www.aegon.pl/Documents/aegon-pl/raporty/Raport_Aegon_Koszty_Studiowania_w_Polsce_za_granica_2016.pdf

Artykuły powiązane

Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy mające na celu lepszą ochronę obywateli przed k...

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...