bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Rafalska: Opinia rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego już w tym tygodniu

Rafalska: Opinia rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego już w tym tygodniu

Dodano: 2016-06-28

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska poinformowała, iż na najbliższym Komitecie Stałym Rady Ministrów zostanie przyjęte rządowe stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny.

„Jeżeli chodzi o kwestię przywrócenia wieku emerytalnego – nie jest to sprawa zamknięta. Trwa dyskusja. W czwartek jest Komitet Stały Rady Ministrów. Minister Kowalczyk powiedział, że stanowisko rządowe w sprawie prezydenckiego projektu będzie przyjmowane na najbliższym Komitecie Stałym Rady Ministrów” – powiedziała Rafalska na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego na temat przyjętych założeń projektu budżetu państwa na 2017 rok.

„Wariant, o którym mówił minister Szałamacha – koniunkcji wieku i stażu, to był jeden z wielu wariantów, który był liczony i który był przedstawiany, i który jest stanowiskiem jednego z resortów. Ale absolutnie tu nie zapadła żadna decyzja” – dodała.

Henryk Kowalczyk, szef KSRM poinformował, że ustawa ta mogłaby zostać uchwalona wczesną jesienią i wejść w życie w 2017 roku.

„Możliwe będzie przeznaczenie dodatkowych środków na wynagrodzenia w 2017 r., jeśli obniżony wiek emerytalny w wysokości 60/65 zostanie połączony z minimalnym stażem pracy ubezpieczonego w wysokości 35/40 lat” – taki zapis znalazł się w założeniach do budżetu na przyszły rok, które otrzymali członkowie Rady Dialogu Społecznego.

Prace nad projektem ustawy są na etapie sejmowej podkomisji.

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...