bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PZU radzi jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci

PZU radzi jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci

Dodano: 2016-09-29

PZU opracował raport „Bezpieczne dziecko”. Wynika z niego, że 84 proc. rodziców uważa, że w dzisiejszym świecie na dzieci czyha więcej niebezpieczeństw niż w czasach, gdy sami byli w wieku swoich pociech. Zdecydowana większość badanych jest przekonana, że to mama i tata powinni uczyć dzieci bezpiecznych zachowań. Jednak aż 8 na 10 rodziców nie czuje się pewnie w tym temacie i chętnie skorzystałoby z pomocy ekspertów.

Rozwój współczesnego świata sprawia, że zwiększa się liczba możliwych zagrożeń, na które narażone są najmłodsi. Dlatego PZU jako lider ubezpieczeń podchodzi do bezpieczeństwa w kompleksowy sposób. Nie tylko edukuje, ale także realnie pomaga rodzicom dbać o bezpieczeństwo ich dzieci. W tym roku w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” zapytaliśmy rodziców m.in. o to, jak wspierać ich w opiece swych pociech. Wyniki tych rozmów nie tylko zebraliśmy w raporcie „Bezpieczne dziecko”, ale i wykorzystamy w przyszłych inicjatywach – mówi Agnieszka Rzepkowska, Kierownik Zespołu Reklamy i Mediów w PZU.

Jak wskazali rodzice, uczestniczący w badaniu, jednym z nowych zagrożeń istniejących w środowisku ich dzieci jest Internet. Aż ¼ przedszkolaków i prawie wszyscy nastolatkowie posiadają własne urządzenia mobilne. 65% dzieci w wieku przedszkolnym ogląda filmy na YouTube, a 71% nastolatków używa portali społecznościowych. Zaledwie co 5. rodzic kontroluje aktywność swego dziecka w sieci. Przy czym im starsze dziecko tym rzadziej rodzice stosują kontrole.

Jak podkreślają eksperci PZU, na rynku jest dużo rozwiązań, które ułatwiają wgląd w działania dzieci w sieci. Jednakże, niezwykle ważna jest właściwa edukacja najmłodszych. Z tym stanowiskiem zgadzają się badani. Zdecydowana większość (93 proc.) rodziców odpowiedziała, że to właśnie oni powinni uczyć odpowiednich zachowań swoich dzieci. Chociaż z drugiej strony dostrzegają, że tempo codziennego życia utrudnia im to zadanie. 60 proc. badanych stwierdziło, że obecnie coraz trudniej wygospodarować im czas dla dziecka. Rodzice przyznają, że wolny czas z dzieckiem woleliby spędzić na świeżym powietrzu lub rozwijając zainteresowania i pasje. Na poważne rozmowy na temat bezpieczeństwa nie zostaje więc dużo czasu. Dodatkowo, rodzice często nie wiedzą jak w ciekawy sposób przekazać swoje doświadczenia lub nie są zadowoleni ze stanu swojej wiedzy. Dotyczy to np. tak istotnej kwestii jak udzielanie pierwszej pomocy.

Dlatego z pomocą przychodzi raport PZU „Bezpieczne dziecko”, który powstał na podstawie badania uwzględniającego opinię 3600 rodziców dzieci w wieku 3-15 lat oraz 1073 dzieci w wieku 5-10 lat. Zawiera on wyniki ankiet jak też rady dla rodziców, jak przekazać dzieciom wiedzę temat bezpieczeństwa. Ponadto, PZU przypomina o działającym od roku programie „Niestraszki”, dzięki któremu dzieci uczą się o możliwych zagrożeniach poprzez zabawę.   

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...