bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PZU prezentuje kompendium wiedzy – „Masz wpływ na swoje życie”

PZU prezentuje kompendium wiedzy – „Masz wpływ na swoje życie”

Dodano: 2021-10-07
Publikator: informacja prasowa

PZU Życie we współpracy z PZU Zdrowie przygotował kompendium wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej i finansowej „Masz wpływ na swoje zdrowie”. Patronat nad wydawnictwem objęło Ministerstwo Zdrowia.

Inicjatywa miała swoją premierę 6 października podczas jesiennej edycji Kongresu 590. Kompendium wiedzy, poświęcony tematyce zdrowia i profilaktyce finansowej, zawiera najciekawsze wnioski z „Badania o życiu i zdrowiu”, które zostało przeprowadzone w maju 2021 roku na zlecenie PZU Życie. Do publikacji weszły również cenne porady ekspertów z różnych dziedzin dla osób, które chciałyby podnieść poziom swojego zdrowia, a także bezpieczeństwa życia własnego oraz rodziny. Wśród takich wskazówek ekspertów m.in. są porady dietetyczki, fizjoterapeutki oraz psychologa z PZU Zdrowie. 

– Nie ulega wątpliwości, że warto podejmować działania, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i odsunąć w czasie zachorowania, a najlepiej ich uniknąć. Jednak na dobre jakościowo oraz zdrowe życie trzeba zapracować. Misją PZU Życie jest budowanie poczucia wpływu Polaków na swoje zdrowie. Dlatego oddajemy w Państwa ręce ten przewodnik, który dostarcza wiedzy i inspiracji do zrobienia pierwszego kroku ku dobremu, długiemu życiu – podkreśla prezes PZU Życie Aleksandra Agatowska.

Jeden z tematów zaprezentowany w kompendium wiedzy mówi o roli prawidłowego odżywiania się w profilaktyce zdrowia. Jak wynika z przeprowadzonego badania, około 78 proc. Polaków posiada świadomość tego, w jakim stopniu jest ważne przestrzeganie zdrowej diety. Natomiast, tylko 47 proc. respondentów odżywia się prawidłowo w życiu codziennym. Pomimo, iż 60 proc. badanych zadeklarowało, że nie je przed snem, a około 51 proc. pije dużo wody i spożywa posiłki przygotowane w domu, to, jak informuje ubezpieczyciel, w praktyce co drugi Polak walczy z nadwagą. Tylko 22 proc. ankietowanych uprawia sport, z kolei 23 proc. zadeklarowało, że w ogóle nie lubi aktywności fizycznej. Co więcej, 11 proc. badanych nie wie, od czego zacząć dbanie o właściwą ilość ruchu w życiu codziennym.

– Każdy z nas jest inny i każdy sport jest inny. Na szczęście form aktywności i dyscyplin sportu jest tak dużo, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Myślę, że to bardzo ważne, żeby próbować różnych rzeczy. To pomaga dowiedzieć się, czego chcemy, co lubimy i poczuć się w tym dobrze. Poza tym sport, niezależnie od poziomu zaawansowania, uczy pokory, wytrwałości, dyscypliny i komunikacji. I to jest siła, która u każdego z nas może przekładać się na inne obszary życia – mówi tenisistka Iga Świątek, której karierę sportową wspiera PZU. Jest ona też ambasadorką programu Dobra Drużyna PZU, który promuje aktywność fizyczną dzieci i młodzieży.

Ubezpieczyciel informuje, iż jedno z najbardziej istotnych zagadnień w kompendium wiedzy dotyczy badań profilaktycznych. Jak wynika  ze zleconego przez PZU Życie badania, co piąty Polak nie bada się regularnie, wielu z nich uważa, że nie ma takiej potrzeby, jeśli nic im nie dolega. Ankietowani podają jako przyczynę tego trudność dostępu do lekarzy lub do uzyskania skierowania. Z kolei młode osoby deklarują, że nie posiadają wiedzy, jakie badania profilaktyczne powinny zrobić. 

– Wczesna profilaktyka zdrowotna to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie celu, jakim jest długie życie w dobrym zdrowiu. Niestety wielu Polaków zbyt późno decyduje się podjąć rzeczywiste działania profilaktyczne. Dbanie o zdrowie dzisiaj będzie przynosić wymierne efekty w przyszłości. Niekwestionowane korzyści indywidualne wynikające z dbania o zdrowie, przekładają się na dobrą kondycję społeczeństwa oraz sprawniejsze działanie całego systemu ochrony zdrowia. To, jak będziemy się troszczyć o siebie i swoich bliskich każdego dnia, jest również elementem odpowiedzialności gospodarczej – zaznacza prezes PZU Życie.

Wyniki badania wykazały, że dla 80 proc. Polaków najważniejszym obszarem z zakresu profilaktyki zdrowotnej jest psychika. Jako kolejne wymieniają sen, aktywność fizyczną, równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą oraz odżywianie. Co więcej, na pytanie ubezpieczyciela co dla respondentów jest w życiu najważniejszym, blisko 83 proc. Polaków odpowiedziało, że są to rodzina i bliscy, których znaczenie dla nich rośnie wraz z wiekiem.

Publikacja zwraca również uwagę czytelników na zagadnienie profilaktyk finansowo-ubezpieczeniowej. Dokument zawiera cenne informacje na  temat tego, co jest niezbędne dla zapewnienia bezpiecznej finansowej przyszłości sobie, rodzinie i swojemu biznesowi.

Kompendium wiedzy „Masz wpływ na swoje zdrowie” dostępny jest pod linkiem www.pzu.pl/masz-wplyw-na-swoje-zycie.

Artykuły powiązane

Prawo do zadośćuczynienia dla członków rodziny poszkodowanego niezgodne z Konstytucją?

Od niemal półtora roku, tj. od dnia 19.09.2021 r. w Kodeksie cywilnym obowiązuje przepis art. 4462  KC, stanowiący pods...

Dyrektywa Work-Life Balance

W dniu 9 marca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i...

Czy dane osobowe będzie można swobodnie „transferować” do USA?

Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła proces zmierzający do przyjęcia decyzji w sprawie adekwatności r...