bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Przywiązani do polisy przygotowują kolejne pozwy zbiorowe dot. UFK

Przywiązani do polisy przygotowują kolejne pozwy zbiorowe dot. UFK

Dodano: 2016-10-19

Piotr Sulek ze Stowarzyszenia „Przywiązani do polisy” przekazał PAP, że obecnie w polskich sądach rozpoznawanych jest 8 pozwów zbiorowych przeciwko zakładom ubezpieczeń w związku z produktami ubezpieczeniowymi o charakterze inwestycyjnym. Łączna wartość sporu wynosi ponad 50 mln zł. Jak zapowiedział Sułek, wkrótce zostaną wniesione kolejne powództwa. 

Zdaniem Sułka, pozwy zbiorowe zwrócą uwagę polityków na problem obecnych i byłych posiadaczy polis inwestycyjnych, a także przybliżą rozwiązania legislacyjne w tym zakresie. Szacuje się, że w UFK zgromadzono ponad 50 mld zł. Aktualnie liczba ważnych umów wynosi nieco ponad 3 mln.

„Pozwy składały w większości osoby, których nie objęły porozumienia, jakie zawarł UOKiK z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Ale to porozumienie jest zawarte pomiędzy towarzystwami i UOKiK, a osoby posiadające roszczenia, nawet jeśli obejmą je porozumienia, nadal mogą ubiegać się o zwrot całej utraconej kwoty na drodze sądowej” – podkreślił Piotr Sułek. 

Artykuły powiązane

Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy mające na celu lepszą ochronę obywateli przed k...

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...