bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Ubezpieczenia zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Dodano: 2024-06-11

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i na koniec 2023 roku wyniosła 4,8 miliona, co stanowi prawie 14% więcej niż w poprzednim roku. W 2023 roku Polacy wydali na te ubezpieczenia ponad 1,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 33,1% w porównaniu do 2022 roku. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się polisy z szerokim zakresem ochrony – na nie przeznaczono większość środków wydanych na prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku przeciętna dalsza długość życia dla 60-letniego mężczyzny wynosiła 18,7 lat, a dla kobiety w tym samym wieku – 23,6 lat, co wskazuje na trend wzrostowy. Ważne jest jednak, jak długo Polacy żyją w zdrowiu. W 2022 roku zdrowa długość życia wynosiła 60,1 lat dla mężczyzn i 63,7 lat dla kobiet, co oznacza, że Polacy często zmagają się z problemami zdrowotnymi przez kilkanaście ostatnich lat życia.

Choroby dotykają także młodszą, aktywną zawodowo populację. W czwartym kwartale 2023 roku choroby i niepełnosprawności były drugą najczęstszą przyczyną bierności zawodowej wśród osób w wieku produkcyjnym (18-59/64 lat), dotykając niemal jedną czwartą tej grupy (24,6%).

Polska Izba Ubezpieczeń podkreśla, że włączenie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych do systemu opieki zdrowotnej może poprawić stan zdrowia społeczeństwa, a tym samym przyczynić się do efektywniejszego funkcjonowania firm i całej gospodarki.

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...