bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Prezes UOKiK wydał istotny pogląd w sprawie zmiany oprocentowania kredytu we frankach

Prezes UOKiK wydał istotny pogląd w sprawie zmiany oprocentowania kredytu we frankach

Dodano: 2016-08-26

Po raz pierwszy Prezes UOKiK wydał istotny pogląd w sprawie. Dotyczy on sporu konsumentów posiadających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich w mBank’u. Prezes Urzędu ocenił, że postanowienie w umowie kredytu określające przesłanki zmiany oprocentowania jest w całości niedozwolone oraz wskazał na możliwe konsekwencje uznania umowy kredytu za nieważną. W trakcie konferencji prasowej Prezes UOKiK Marek Niechciał i Wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska wraz z zaproszonymi goścmi przedstawili tło sprawy oraz główne założenia i prace prowadzone nad istotnym poglądem.

Spór między mBank’iem a „frankowiczami” trwa od 2010 r., kiedy to grupa 1247 klientów mBank’u wniosła pozew zbiorowy przeciwko instytucji bankowej. W pozwie grupowym domagali się odszkodowania w związku ze stosowaniem przez mBank niedozwolonego postanowienia o treści:

„Zmiana wysokości oprocentowania kredytu może nastąpić w przypadku zmiany stopy referencyjnej, określonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego w kraju (lub krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest podstawą waloryzacji.”

Pliki do pobrania

uokik_20160825_istotny_poglad_w_sprawie_pismo_i_aca_1058_15.pdf

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...