bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Premierzy państw V4 podpisali Deklarację Warszawską. Region będzie się rozwijał w oparciu o innowacyjność

Premierzy państw V4 podpisali Deklarację Warszawską. Region będzie się rozwijał w oparciu o innowacyjność

Dodano: 2017-03-29

W dniach 27-28 marca 2017 r. w Polsce miał miejsce Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. Do uczestnictwa w nim zostali zaproszeni szefowie rządów państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie spotkania została podpisana Deklaracja Warszawska, nakładająca na rządy krajów V4 udzielanie pomocy startupom powstającym w regionie Europy Środkowej, wspieranie konkurencyjności i transformacji cyfrowej.

Szefowie rządów państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej zobowiązali się w przyjętym dokumencie do zacieśniania współpracy w zakresie rozwoju innowacji, technologii, badań naukowych i transformacji cyfrowej. Również promocja regionu Europy Środkowo-Wschodniej ma polegać na ukazywaniu go jako centrum badań i innowacji. Sygnatariusze Deklaracji dostrzegli też konieczność wspierania programów, mających na celu rozwój cyfrowych umiejętności obywateli.

Zdaniem premier Beaty Szydło, Deklaracja Warszawska stanowi nowy wymiar współpracy między państwami w ramach grupy V4. „Chcemy stworzyć ekosystem innowacyjności, by budować możliwości tworzenia nowych, wspaniałych pomysłów i jednocześnie łączyć to z nauką i gospodarką” – wskazała.

Natomiast Victor Orban powiedział, że aby V4 stała się „innowacyjnym rajem”, musi ustanowić nowy model współpracy pomiędzy państwem a gospodarką. „Stare struktury państwowe nie działają, są powolne i boją się ryzykować. To dzisiaj nie działa i musimy szybko dokonać tu znaczących zmian. Potrzebny jest kapitał i nowe regulacje prawne” – tłumaczył.

Premier Słowacji Robert Fico podkreślił, że region V4 charakteryzuje się wzrostem gospodarczym. Z drugiej strony, jak zauważył, „musimy sobie jednak zdawać sprawę, że potencjał i źródło tego wzrostu gospodarczego w tych krajach leży gdzie indziej niż byśmy sobie tego życzyli, nie opiera się na innowacjach i badaniach. Jeśli chcemy przeżyć, jeśli chcemy zachować dynamikę wzrostu gospodarczego, musimy zmienić również strukturę tego wzrostu, musimy sprawić, że podstawowa część będzie się opierać na nauce, innowacjach i badaniach” – zaznaczył.

Artykuły powiązane

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...

Komentarz do Rekomendacji U 2023 – pełny dokument

Już teraz możesz pobrać pełny dokument naszego komentarza do Rekomendacji U 2023. Pobierz go TUT...

Roczne sprawozdanie EIOPA na temat sankcji wynikających z Dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń w 2022 r.

W dniu 17 stycznia 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował czw...