bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Polisa dla kampera

Podróżowanie samochodem kempingowym to coraz popularniejszy sposób wakacyjnych wyjazdów. Jak każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Zakup ubezpieczenia OC dla kampera mieści się zazwyczaj w przedziale 500-2000 złotych. Pojazdy te są zwykle zarejestrowane jako samochód specjalny kempingowy, co ma wpływ na cenę polisy. Jeśli samochód kempingowy jest wynajmowany, wypożyczany, podnajmowany lub wydzierżawiany innym osobom lub podmiotom to składka jest przeważnie dwukrotnie wyższa, niż w sytuacji gdy kampera używamy na własne potrzeby. Samochody kempingowe mogą skorzystać z ubezpieczeń flotowych. Polisy te zapewniają m. in. lepsze warunki naliczania składki w przypadku spowodowania szkody przez klienta. 

Wypożyczający kampera, by uniknąć ewentualnego pokrywania wyrządzonych szkód z własnej kieszeni, powinien się upewnić czy pojazd posiada aktualną polisę OC.

Cena polisy AC dla samochodów kempingowych może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Ubezpieczenie to może się okazać przydatne w przypadku dewastacji czy kradzieży. Kupując tę polisę, uwagę trzeba zwrócić na fakt, czy obejmuje ona także mieszkalną część pojazdu. Ofert ubezpieczenia AC dla kampera jest na rynku niewiele. Większość z istniejących dedykowana jest pojazdom, które mają nie więcej niż 12-15 lat.

Polisę turystyczną i assistance dla kampera oferuje Polski Związek Motorowy. Kupić ją można w dwóch pakietach: ubezpieczenie turystyczne PZM Bon Voyage + karta kempingowa CCI (koszty leczenia do 30 000 euro, koszty ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym) oraz karta kempingowa CCI + ubezpieczenie Assistance VIP (całoroczne ubezpieczenie assistance na kampera w Polsce i w Europie oraz ubezpieczenie turystyczne KL i NNW za granicą).

Artykuły powiązane

Prawo do zadośćuczynienia dla członków rodziny poszkodowanego niezgodne z Konstytucją?

Od niemal półtora roku, tj. od dnia 19.09.2021 r. w Kodeksie cywilnym obowiązuje przepis art. 4462  KC, stanowiący pods...

Dyrektywa Work-Life Balance

W dniu 9 marca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i...

Czy dane osobowe będzie można swobodnie „transferować” do USA?

Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła proces zmierzający do przyjęcia decyzji w sprawie adekwatności r...