bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Polacy racjonalnie zarządzają finansami

Polacy racjonalnie zarządzają finansami

Dodano: 2016-09-07
Publikator: Instytut GfK

Z globalnego badania GfK przeprowadzonego dla Nationale-Nederlanden wynika, że Polacy racjonalnie podchodzą do domowego budżetu. Zajmujemy 3. miejsce w Europie pod względem istotności pieniędzy. Przed nami uplasowali się jedynie mieszkańcy Czech i Luxemburga.

Badanie wykazało, iż Polacy chcą oszczędzać. W 1995 r. w 36% gospodarstw domowych stałe dochody pozwalały na zaspokojenie większości potrzeb, w 2015 r. natomiast, odsetek ten wyniósł aż 81%.

– Jako społeczeństwo odrobiliśmy przez ostatnie 20 lat ogromną lekcję związaną z myśleniem o finansach. Pomimo tego, jeszcze bardzo wiele przed nami. Warto na przykład zauważyć, że w Polsce jest statystycznie wyższy, niż w całej Europie oraz naszym regionie geograficznym, odsetek osób wątpiących w posiadanie kontroli nad własnymi finansami (EU – 13%, CEE – 12%, Polska – 16%) – mówi Michał Nestorowicz, kierownik badań i analiz Nationale-Nederlanden.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...