bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Polacy nie ubezpieczają się od skutków katastrof naturalnych. Liczą na pomoc państwa

Polacy nie ubezpieczają się od skutków katastrof naturalnych. Liczą na pomoc państwa

Dodano: 2016-08-22

Portal wyborcza.biz przypomina, że jedynie połowa polskich nieruchomości jest ubezpieczona. Zdaniem portalu, przyczyną niskiego zainteresowania tego typu produktami jest pomoc państwa niesiona poszkodowanym w przypadku szkód poniesionych wskutek katastrof naturalnych. 

Ponadto, wyborcza.biz odnotowuje, że część z 11 mln ubezpieczeń ochrony mienia przed żywiołami to ubezpieczenia obowiązkowe dla gospodarstw rolnych lub polisy wymuszone przez banki przy zawieraniu umowy kredytu hipotecznego.

Po nawałnicach, jakie nawiedziły Polskę w czerwcu i lipcu tego roku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o przekazaniu w sumie ponad 2 mln zł dla poszkodowanych rodzin. Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo, środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup m.in. leków, ubrania i wyżywienia oraz na remonty budynków. Dofinansowanie trafi do mieszkańców województw: lubelskiego, podlaskiego, łódzkiego, opolskiego i mazowieckiego.

Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń, w rozmowie z „Wyborczą” podkreśla, że posiadanie ubezpieczenia od skutków katastrof naturalnych nie zmniejsza pomocy otrzymanej z budżetu państwa. – Osoba poszkodowana otrzymuje zarówno pomoc od państwa, jak i odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczenie może też przewidywać dodatkową pomoc, np. lokal zastępczy – wskazuje ekspert.

Tarczyński przypomina też, że rekompensaty z budżetu państwa są wypłacane tylko w przypadku „głośnych szkód”, czyli katastrof o rozległych skutkach. – A przecież jest masa pojedynczych szkód. Wtedy nie jest wokół nich głośno i państwo nie wypłaca pomocy. Tak jest np. w przypadku pożaru, który zwykle dotyczy jednego budynku. Rzadko pali się cała wieś – powiedział dla „Wyborczej” Marcin Tarczyński. 

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2015 r. zostało zawartych prawie 11 mln umów ubezpieczenia od szkód spowodowanych żywiołami (wzrost o 15% w porównaniu do roku 2014). Składka przypisana brutto w 2015 r. wyniosła blisko 3 mln zł (2 923 881 zł), osoby fizyczne wpłaciły z tego tytuły do zakładów ubezpieczeń prawie 1,5 mln zł (1 487 989 zł). Podobnie jak w 2014 r., gdy przypis składki brutto uplasował się na poziomie 2,92 mln zł, z czego wpłaty od osób fizycznych stanowiły nieco ponad 1,5 mln zł (1 519 857 zł).

Natomiast w okresie od stycznia do marca 2016 r. z danych KNF wynika, że liczba nowych polis od szkód spowodowanych żywiołami stanowiła ponad 5 mln. Natomiast zakłady ubezpieczeń uzyskały od gospodarstw domowych składkę brutto o wartości ponad pół miliona (586 148 zł). 

 

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...