bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Podmioty rynku ubezpieczeniowego: AVIVA

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: AVIVA

Dodano: 2016-07-26

Aviva należy do największych grup ubezpieczeniowych w Europie. Jest liderem na swoim macierzystym rynku brytyjskim, gdzie działa już ponad 300 lat. Obsługuje 31 milionów klientów w 16 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. 

Historia firmy sięga 1861 roku, kiedy w rejonie Tooley Steet w Londynie wybuchł tragiczny pożar. Grupa londyńskich kupców zdecydowała o założeniu własnej firmy ubezpieczeniowej pod nazwą Commercial Union. W ciągu następnych 15 lat firma otworzyła swoje przedstawicielstwa na całym świecie (m. in. w Indiach, Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii). W 1905 roku w skład firmy weszło towarzystwo Hand-in-Hand.

Dynamiczny rozwój ubezpieczyciela spowodował, że w 2002 roku z połączenia Commercial Union, Norwich Union i General Accident powstała jedna z największych grup ubezpieczeniowych na świecie. Otrzymała nazwę Aviva. W 2015 r. doszło do kolejnej ekspansji firmy. Tym razem Aviva połączyła się z brytyjską grupą Friends Life.

Grupa Aviva w Polsce (dawniej Commercial Union) działa od 1992 roku. Zgodę na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej otrzymała w dniu 6 września 1991 r. Obecnie Grupa obsługuje 3,5 miliona klientów i zarządza aktywami o wartości ok. 50 miliardów zł. Kluczowym obszarem działalności grupy są indywidualne ubezpieczenia na życie i długoterminowe inwestycje. Aviva oferuje również grupowe ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia majątkowe dla klientów indywidualnych i firm, fundusze inwestycyjne oraz ubezpieczenia zdrowotne.  Przez internet dystrybuuje krótkoterminowe ubezpieczenie turystyczne „W podróży”.

W Polsce Aviva prowadzi działalność ubezpieczeniową zarówno w dziale I (grupa 1-5) i II (grupa 1-18), w ramach spółek:

  • Aviva Sp. z o.o.,
  • Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA,
  • Aviva Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva BZ WBK SA,
  • Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA,
  • Aviva Investors Poland Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA,
  • Aviva Investors Poland SA w likwidacji.

W 2015 r. zysk operacyjny grupy Aviva w Polsce wyniósł 815 mln zł. Wartość nowego biznesu w ubezpieczeniach na życie i emerytalnych wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 13% do poziomu 378 mln zł. W spółce życiowej odnotowano przyrost składki brutto w ubezpieczeniach na życie o ponad 7%, do 2,2 mld zł. Wynik techniczny AVIVA TUnŻ S.A. wyniósł 536,6 mln zł. Natomiast Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA uzyskała 418 mln zł przypisu składki brutto. Wynik techniczny uplasował się na poziomie 24,3 mln zł.

W zarządzie spółki Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zasiadają: Adam Uszpolewicz (prezes), Maciej Jankowski, Paweł Pytel, Piotr Głowski, Andrzej Oślizło, Michał Herbich. Natomiast do władz Aviva sp. z o.o. należą: Adam Uszpolewicz (prezes), Maciej Jankowski, Arunas Rumskas, Piotr Głowski, Jolanta Karny, Bartosz Niewiadomski, Piotr Jachimczyk. Natomiast w skład zarządu spółki Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA wchodzą: Maciej Jankowski (prezes), Grażyna Sudzińska-Amroziewicz, Andrzej Oślizło, Michał Herbich, Bartosz Niewiadomski. 

W gronie milionów osób korzystających na przestrzeni wieków z usług ubezpieczyciela znaleźli się wybitni naukowcy, politycy i artyści, m. in.: Isaac Newton, Walter Scott, Winston Churchill, J.F. Kennedy, Agatha Christie, Freddie Mercury oraz rodzina Guinnesów, założyciele słynnego browaru w Dublinie. Do polskich klientów Avivy, od ponad 20 lat, należy aktorka Małgorzata Kożuchowska, która w 2015 roku została twarzą marki.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...