bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Podmienili numery rachunków i zajęli się wyłudzeniami

Podmienili numery rachunków i zajęli się wyłudzeniami

Dodano: 2022-06-02
Publikator: Prokuratura Krajowa

Do SO w Warszawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko trzem osobom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła 1,7 mln zł „dzięki” podmianie numerów rachunków bankowych.

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili następujący mechanizm działania. Oszuści przełamywali zabezpieczenia poczty elektronicznej, a następnie dokonywali zmian w korespondencji e-mail zawierającej faktury VAT skierowanej do kontrahentów podmiotów gospodarczych. Sprawcy wprowadzali zmiany w numerze rachunku bankowego, na który miały zostać dokonane wpłaty. W konsekwencji środki, zamiast na rachunki wierzycieli, trafiały na rachunki bankowe członków grupy przestępczej. Następnie pieniądze były przelewane na inne konta bankowe lub wypłacane w bankomatach i transferowane na konta zagraniczne. Dodatkowo wymieniano wyłudzone pieniądze na obce waluty i kryptowaluty.

W toku śledztwa ustalono, że do popełnienia wszystkich oszustw wykorzystywano obywateli, np.  Indii, Bangladeszu, Pakistanu. Po zwerbowaniu tychże osób opłacano im przyjazd do Polski, a na miejscu byli przejmowani przez członka grupy. Zadaniem tego ostatniego było zameldowanie osób oraz uzyskanie dla nich numeru PESEL. Po załatwieniu spraw urzędowych, poszkodowani wraz z „opiekunami” zakładali rachunki w różnych placówkach bankowych. Natomiast bezpośrednio po opuszczeniu banku, zwerbowani oddawali dokumenty bankowe, za co otrzymywali wynagrodzenie. Po krótkim czasie opuszczali terytorium Polski.

Sprawcy działali w okresie od listopada 2016 r. do czerwca 2020 r. W tym czasie dokonali 45 oszustw na kwoty od jednego tys. do 320 tys. złotych.

Artykuły powiązane

Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy mające na celu lepszą ochronę obywateli przed k...

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...