bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
PIU o wypadkach z udziałem dzieci

PIU o wypadkach z udziałem dzieci

Dodano: 2017-05-31
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń, w związku z Dniem Dziecka, przygotowała publikację dot. odpowiedzialności za zdarzenia spowodowane przez nieletnich.

Jak podaje PIU na podstawie danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w poprzednim roku szkolnym w całej Polsce doszło do ponad 65 tys. wypadków w placówkach oświatowych. Za skutki finansowe tych zdarzeń odpowiada ich sprawca lub osoba, pod nadzorem której znajdował się nieletni. „Z myślą o tego typu sytuacjach ubezpieczyciele proponują ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Ochroni ono budżet domowy przed niespodziewanym, a czasami dużym wydatkiem, który może być związany z obowiązkiem naprawienia szkody wyrządzonej także przez dziecko” – przypomina PIU.

– Nie każdy sąsiad będzie wyrozumiały. Warto zapewnić więc sobie finansowe wsparcie i zabezpieczenie pokrycia roszczeń poszkodowanego. Szczegółowy zakres i ochronę należy przedyskutować z ubezpieczycielem lub pośrednikiem. Od tego, jak szeroki zakres wybierzemy, zależeć będzie wysokość składki – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Z kolei ubezpieczenie NNW zapewni środki, gdy wypadkowi ulegnie osoba objęta ochroną. – Ubezpieczyciele zdejmują z barków rodziców wiele trosk, jeżeli decydujemy się na taką polisę, zwłaszcza kiedy kupujemy ją w szkole, sprawdźmy dokładnie, jaki jest zakres ochrony polisy, w tym zakres terytorialny oraz ile wynosi suma ubezpieczenia. Od niej zależy ewentualne odszkodowanie, które jest określane procentowym uszczerbkiem na zdrowiu – mówi Marcin Tarczyński.

„Niezależnie od planów urlopowych warto pamiętać, że statystycznie każdego dnia w szkołach dochodzi do niemal 180 wypadków z udziałem dzieci, dlatego aby nie martwić się o finansowe skutki tych zdarzeń warto wcześniej rozważyć dedykowane rodzicom produkty ubezpieczeniowe” – zachęca PIU.

Artykuły powiązane

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...

Bezpiecznie zaplanuj majówkę 2024!

Korzystając z jednodniowego urlopu, możesz cieszyć się pięciodniowym wolnym od środy. Tylko czwartek, 2 maja, to dzień r...

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...