bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Pada śnieg…na co uważać będąc kierowcą?

Pada śnieg…na co uważać będąc kierowcą?

Dodano: 2023-12-04
Kategorie:

„Tato zobacz, jakie piękne płatki lecą z nieba.” Rzeczywiście, stanąłeś w oknie z synem i obaj zachwycacie się tym cudem natury. A śnieg sypie, sypie i sypie.  

Rano, jak zwykle, szykowanie na ostatnią chwilę. Młody oczywiście nie wie, gdzie jest szalik. Jeszcze wczoraj był na półce, na pewno go tam kładł, a dzisiaj zniknął. Na pewno siostra gdzieś go przełożyła i teraz spóźnicie się do szkoły. Dziwna sprawa, ale po 10 minutach poszukiwań szalik znalazł się w plecaku szkolnym – tak, to ta złośliwa Magda na pewno go tam wcisnęła.  

Już nawet nie lekko poddenerwowany wybiegasz z domu i to co jeszcze wczoraj wydawało się tak cudowne, dzisiaj wygląda już zupełnie inaczej. Nawet klamek nie widać, tak wszystko zasypane. Szybko przecierasz rękawiczkami szyby, odsuwasz śnieg od drzwi i w drogę. 

Młody wydziera się na siostrę, bo przecież nie może puścić płazem afery z szalikiem (mimo, że dziewczyna nie miała z tym nic wspólnego). Jezdnia zasypana, bo niestety wasza ulica nie ma wysokiego priorytetu odśnieżania. Z trudem panujesz nad autem, a za zakrętem, dosłownie kilkaset metrów od szkoły dzieciaków … czerwony lizak. Ale o co chodzi, przecież nawet jakbyś chciał, to w taką pogodę prędkości nie przekroczysz. Światła zapalone, dzieciaki przypięte, czego ta drogówka może chcieć? No właśnie – czego?  

Prawo wymaga, aby pojazd był tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi, z możliwością jej jednoczesnego obserwowania.  

Jazda autem, który jest pokryty warstwą śniegu czy lodu nie zapewnia należytej widoczności.  

Zatem, jeśli auto ma nieodśnieżone światła i inne elementy sygnalizacyjne, grozi za to mandat w wysokości 300 zł i 8 punktów karnych. 

Jeśli tablica jest zasłonięta i przez to nieczytelna (zarówno przez śnieg, jak i brud czy jakiś przedmiot), to kierowca musi się liczyć z mandatem do 500 zł i 8 punktami karnymi. 

Jednak jazda samochodem z nieodśnieżonymi szybami to nawet 3000 złotych mandatu i 12 punktów karnych.   

Jaki z tego wniosek. Zima, nawet ta najpiękniejsza, nie zwalnia nas z myślenia i dbania o bezpieczeństwo na drodze. A ważnym elementem tego bezpieczeństwa jest również zapewnienie odpowiedniej widoczności z wnętrza auta, co śnieg lub lód zalegający na szybach dość skutecznie ogranicza. Nie warto ryzykować, a te kilka dodatkowych minut na wyczyszczenie samochodu może nam zaoszczędzić nie tylko niespodziewanych wydatków, ale też może zapobiec tragedii, gdy dzięki czystym szybom w porę odpowiednio zareagujemy za kierownicą. Zatem szczotki i skrobaczki w dłoń. 

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...