bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Organizator turystyki ma kategoryczny obowiązek poinformowania klienta o zmianach w imprezie

Organizator turystyki ma kategoryczny obowiązek poinformowania klienta o zmianach w imprezie

Dodano: 2016-10-24
Publikator: Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 sierpnia 2016 r. (sygn. akt V CNP 61/15) orzekł, że obowiązek współdziałania stron umowy nakłada na spółkę (organizatora turystyki) powinność uprzedzenia klienta o zmianach, w tym zmianie godziny odlotu. Powinność ta przybiera charakter kategorycznego obowiązku.

W rozpoznawanej sprawie powód wniósł o zasądzenie od spółki – biura podróży – kwoty 10 816,05 zł wraz z ustawowymi odsetkami.

Powód dokonał rezerwacji biletów lotniczych na przelot na trasie Katowice – Antalya dla siebie i pozostałych trzech członków rodziny. W przeddzień wylotu sprawdził na stronie internetowej pozwanego informacje o godzinie odlotu. Nie znalazł tam jakiejkolwiek informacji o zmianie terminu wylotu, ani nie został o takiej zmianie poinformowany telefonicznie. Po przybyciu na lotnisko w Antalyi ok. godz. 16.30 okazało się, że samolot odleciał we wczesnych godzinach rannych. Powód został zmuszony do zorganizowania powrotu we własnym zakresie. Wydatki z tego tytułu poniesione przez powoda wyniosły łącznie 2 573,21 euro.

Pliki do pobrania

sn_sygn._v_cnp_61-15.pdf

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...