bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Opłata za leasing może być wpisana jednorazowo w koszty

Opłata za leasing może być wpisana jednorazowo w koszty

Dodano: 2016-06-07
Publikator: Ministerstwo Finansów

Minister Finansów zgodził się na jednorazowe zaliczenie do podatkowych kosztów opłaty wstępnej leasingu majątkowego. W dokumencie zamieszczonym na stronie internetowej resortu znalazło się stwierdzenie, że prowadzący księgi rachunkowe mogą zaliczyć czynsz inicjalny do kosztów jednorazowo albo przez cały okres trwania umowy. Dzięki temu podatnicy uzyskują wolną rękę w wyborze sposobu rozliczenia leasingu z Urzędem Skarbowym.

Minister zapewnił także, że jednorazowo koszt inicjalny będą mogli rozliczyć przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, zarówno rozliczający się metodą uproszczoną, jak i memoriałową.

– Opłata wstępna wynosi 10–20 proc., a często nawet więcej wartości przedmiotu leasingu. Przedsiębiorcom z reguły zależy na tym, aby jak najszybciej rozliczyć ją w kosztach uzyskania przychodów, dzięki temu mają bowiem niższy dochód i płacą mniejszy podatek –wyjaśnił „Rzeczpospolitej” Marcin Sobieszek, doradca podatkowy, partner w kancelarii ATA Finance. – Fiskus chciał jednak, aby firmy, które prowadzą księgi rachunkowe, rozliczały czynsz inicjalny w podatkowych kosztach proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy.  

Jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców korzystających z leasingu majątkowego. Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu, zmiany dotyczą ponad pół miliona firm, prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej. ZPL podał, że w 2015 r. polska branża leasingowa sfinansowała inwestycje o łącznej wartości 50 mld zł, co dało najwyższą wartość odnotowaną w historii branży. Przewiduje się, że w 2016 r. nastąpi wzrost na poziomie 14 proc.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...