bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Opinia prawna UZP „Wybór brokera ubezpieczeniowego przez podmiot zobowiązany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych”

Opinia prawna UZP „Wybór brokera ubezpieczeniowego przez podmiot zobowiązany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych”

Dodano: 2014-08-20
Publikator: Urząd Zamówień Publicznych

Urząd Zamówień Publicznych (UZP) w opinii prawnej „Wybór brokera ubezpieczeniowego przez podmiot zobowiązany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych” wskazuje, iż wybór brokera ubezpieczeniowego przez podmioty zobowiązane do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych nie pociąga obowiązku jej stosowanie również w tej sytuacji. Z uwagi, iż za wykonaną usługę broker nie pobiera wynagrodzenia na podstawie stosunku zastępstwa ubezpieczeniowego zawartego z zamawiających, lecz na podstawie odrębnej umowy zawartej z zakładem ubezpieczeń, określającej zasady wzajemnego rozliczania się z tytułu wykonywania czynności brokerskich to nie ma tutaj elementu odpłatności, będącego istotą zamówienia publicznego, zgodnie z definicją legalną w art. 2 pkt 13 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Pliki do pobrania

uzp_opinia_prawna_wybor_brokera_ubezpieczeniowego_przez_podmiot_stosujacy_ustawe_pzp.pdf

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...